Reetta Hänninen : Kapinaa ja kiusantekoa

27,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAPI-2E57EF
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu Suomen vastarinnan yllättäviin ja kekseliäisiin muotoihin Venäjän sortokoneistoa vastaan autonomian ajan historiaa valottavassa teoksessa.

Ajankohtainen ja yllättävä historiateos suomalaisten vastarinnasta Venäjän vallan alla.

Miksi kenraalikuvernööri Bobrikovia kiinnostivat Fazerin karkkipaperit? Mikä sai valtavan imperiumin viranomaiset pillastumaan iltamissa lausutusta runosta? Miten arpoja myyvät helsinkiläisneidit tai lakkautettujen postimerkkien kuvat uhkasivat keisarin valtaa?

Kirja kertoo Venäjän yrityksestä pitää kiinni reunavaltioistaan sekä suomalaisten kekseliäistä tavoista vastustaa yhtenäistämistoimia 1900-luvun alussa. Kirjan keskiössä ovat passiivisen vastarinnan jopa mitättömiltä näyttävät teot, joilla oli kuitenkin suuri merkitys, kun vastassa oli itsevaltiudestaan kiinni pitävä keisarillinen Venäjä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäReetta Hänninen
Muut tekijätKannen suunnittelu tai taide: Tuomo Parikka
Teoksen nimiKapinaa ja kiusantekoa
Avainsanathistoria, poliittinen historia, Suomi, Venäjä, autonomian aika, aktivismi, passiviinen vastarinta, venäläistämispolitiikka, sortovuodet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja