Reetta Huttunen : Mullovan käsi

Reetta Huttusen "Mullovan käsi" pureutuu viulunsoiton opetteluhetkien ja esiintymisjännityksen muistoihin syvällisen analyyttisellä kielellä.
Kenelle: Sopii lukijoille, joita kiinnostavat musiikki, muusikoiden arki sekä soittamisen ja harjoittelun teemat.
Nopea niiaus on anteeksipyyntöopettajalta, vanhemmilta, iäkkäältä viululta.
Se mitä sanotaan viulutunnilla, jää viulutunnille ja alitajuntaan. Kokoelma on kivulias muisto jännityksen takia pieleen menneistä konserttiesityksistä ajalta, jolloin viulutunnille ei tultu viihtymään vaan soittamaan.
Sitten Viktoria Mullova loikkaa länteen. Suorituskeskeisen elämän merkityksellisyys alkaa epäilyttää.
Mullovan käsi on Reetta Huttusen (s. 1972) kolmas kaunokirjallinen teos. Huttunen on julkaissut aiemmin runo- ja novellikokoelmat. Huttusen analyyttinen kieli on saanut kriitikoilta ihastuneen vastaanoton, ja hänet on palkittu mm. Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinnolla. Huttunenon koulutukseltaan infektiolääkäri.
”Huttusen kieli on tiivistä ja ekonomista kuin epikriisissä...” (Vesa Rantama, Helsingin
Sanomat).
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Reetta Huttunen |
Teoksen nimi | Mullovan käsi |
SKU | P-MULL-8093C9 |
Avainsanat | Viulu, viulunsoitto, soittotunnit, soittaminen, muusikot, Viktoria Mullova, harjoittelu |