Maija Rantala & Reijo Linkoaho : Sienet ja sieniherkut

4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SIEN-FD32B0
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sienet ja sieniherkut on kattava opas sienien tunnistamiseen, keräämiseen ja herkullisten sieniruokien valmistukseen, sisältäen laajan valikoiman reseptejä suomalaisista eurooppalaisiin ja eksoottisiin makuihin.

Tiesittekö, että Suomi on maailman rikkaimpia metsäisienn satoalueita? Kuitenkin meikäläinen sienienkerääjä yleensä tuntee vain murto-osan sienilajikkeista ja niiden mahdollisuuksista. Tämä kirja on sekä sienintuntemuksen ja keräilyn että sienien käytön opas. 48 korkeatasoista värikuvaa ja tarkat laji kuvaukset auttavat määrityksessä ja keräilyssä. Kirjassa on lisäksi tiivistetty yleistä sienitietoutta. Pääpaino on kuitenkin laajassa keittokirjaosassa, jollais ta meillä on kauan kaivattu. Siinä on esitelty lähes kaksi ja puolisataa herkullista sieniruokaa valmistusohjeineen - suomalaisista eurooppalaisiin ja eksoottisiin, erilaisista keitoista ja salaateista lampaan-kääpäliekkieisiin, rouskurieskaan ja kiinalaiseen sieni-makaroni-paistokseen. Kaikki reseptit on kokeiltu ja viimeistelty sekä ruoanlaittajan että herkuttelijan kannalta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaija Rantala & Reijo Linkoaho
Muut tekijätMaija Rantala
Teoksen nimiSienet ja sieniherkut
SKUP-SIEN-FD32B0
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja