Reijo Mäihäniemi : Juuret Pohjoisessa Hämeessä

69,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JUUR-5A6138
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sukujen historia kietoutuu Pohjoisen Hämeen erämaiden asuttamisen vaiheisiin ja esivanhempien polkuihin aina 1500-luvulta nykypäivään asti. Reijo Mäihäniemi tarkastelee tarkoin useiden sukulinjojen juuria ja alueen yhteiskunnallisia muutoksia.

Kenelle: Aikuisille sukututkimuksesta ja Pohjois-Hämeen paikallishistoriasta kiinnostuneille.

Suomi oli Ruotsin itäinen maakunta aina vuoteen 1809, jolloin maa liitettiin hävityn sodan jälkeen Venäjän keisarikuntaan autonomisena maana. Ruotsin osana Suomi alkoi olla kiinnostava alue kuningas Kustaa Vaasan aikana 1500-luvulla. Kuninkaan valta vahvistui ja seuraavat kuninkaat aloittivat valtakunnan laajentamisen suurvallaksi uusilla sodilla. Sotiin tarvittiin runsaasti sotilaita ja itäinen maakuntakaan ei voinut välttyä sotaväenotoilta. Kirja paneutuu muutamaan sukulinjaan, joiden esivanhemmat siirtyivät asumaan ja viljelemään maata Hämeen pohjoisiin pitäjiin, jotka vielä 1500-luvulle asti olivat olleet lähes asumattomia erämaita. Aiemmin aluetta hallitsivat liikkuvan elämänmuodon lappalaiset, jotka joutuivat siirtymään pohjoisemmaksi hämäläisten ja savolaisten pysyvän asutuksen tieltä. Kustaa Vaasa julisti 1542 kaikki erämaat kruunun maiksi ja osittain jopa pakolla suostutteli uudisasukkaita muuttamaan pohjoiseen Hämeeseen veromaksajiksi. Kirjan sukulinjat on selvitetty näistä ajoista aina nykypäivään asti. Pohjoinen Häme oli valtasuomen köyhää reuna-aluetta, matkustelu vähäistä ja sukujen välillä syntyi liittoja monella tasolla ja monena aikana.

Reijo Mäihäniemi on elektroniikkateollisuudesta eläkkeelle jäänyt sukututkimuksen harrastaja. Hän on vuonna 2022 julkaissut kirjan "Alexander Hillebrandt, Karoliinien sukua Kurun Hainarista", joka kattaa hänen Ida isoäitinsä esivanhemmat aina 1500-luvulle asti ja silloiseen Rääveliin. Uusi kirja "Juuret Pohjoisessa Hämeessä" kattaa toisen isoäidin Fredriikka Peltosen sekä molempien isoisien Arvid Peltosen ja Yrjö Mäkelän esivanhemmat Hämeen reuna-alueilla mahdollisuuksien mukaan 1500-luvulle asti.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäReijo Mäihäniemi
Teoksen nimiJuuret Pohjoisessa Hämeessä
SKUP-JUUR-5A6138
AvainsanatSukukirja, Pohjoinen Häme, Kangasjärvi, Vehkaniemi, Mäihäniemi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja