Reino Lento : Sellaista oli elämä vuosisadan vaihteen Turussa

6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SELL-15D327
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Reino Lennon teos vie lukijan vuosisadan vaihteen Turkuun, jossa kaupungin elävä historia ja kulttuuri heräävät henkiin värikkäin yksityiskohdin.

Kenelle: historiasta ja kulttuurista kiinnostuneille

Oli mukulakivet ja kaasulyhdyt, oli saaristolaivat ja halkojaalat, isvosikat 'troskineen' ja 'prykin paana' Aurajoella. Ja markkinat... Professori Reino Lennon kirjassa elää vanha Turku aitona ja värikkäänä. Saamme seurata tosiasioihin perustuvaa kuvausta elämästä maamme vanhimmassa kaupungissa viimeisen tsaarin ja Suomen suuriruhtinaan hallituskauella, lähinnä vuoden 1905 suurlakkoa seuranneena aikana. Professori Lennon lähteinä ovat olleet vanhat arkistot, asiakirjat ja muu aikakauteen liittyvä kirjallisuus. Niiden pohjalta on syntynyt kirja jokaiselle turkulaiselle, jokaiselle historian ja kulttuurin ystävälle.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja