Riitta Pojanluoma : Suomalainen juusto

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-58F808
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Suomalainen juustomaailma on täynnä makuja, innovatiivisia pienjuustoloita ja alueellisia herkkuja, jotka vievät juustontuotannon korkealle kansainvälisellekin tasolle.

Takakansi

Suomi on monipuolinen juustomaa, ja tämä monipuolisuus on ennen kaikkea pienten juustoloiden ansiota. Suomalaisen juustonvalmistuksen perustana ovat maakunnalliset kotijuustot. Niiden valmistuksesta on alkanut monen nykyisen herkkujuustolan toiminta. Pienjuustolat ovat lähteet ennakkoluulottomasti kokeilemaan keskieurppalaisia juustotyyppejä, ja nykyisin Suomessa valmistetaan appenzelleria, goudan, gruyèren, tilsitän, sinihomejuustoa, kutcheddearä ja useita valkohomejuustoja sekä lehmän- että vuohenmaidosta. Nämä juustot ovat kansainvälisestikin mitaten erinomaisia. Kirjassa on esitelty kaikkiaan 17 juustolaa, joista monet valmistavat ovat hyvinkin soija ja osa taas tuottaa vain muutamaa juustoa. Kaikki esitellyt juustolat markkinoivat tuotteensa laajemmin kuin lähipiiriin, eli niiden tuotteita on saatavana ainakin erikoismyymälöistä. Juustojen esittelyssä on keskitytty herkkujuustoihin, mukaan ei ole otettu leivänpäällyste- ja aamupalajuustoja.

Juustoloiden kohdalla on annettu niiden juustoista tehtyjen ruokien ohjeita. Ruokaohjeita on lähes sata ja niiden kirjo ulottuu alkuruoista ja pikkulämpimistä pääruokien, jälkiruokien ja kahvipöytään tarjottaviin saakka. Luvussa Makupareja suomalaisista herkkujuustoista on esitelty juustojen seuraksi sopivia lisäkkeitä, esimerkiksi vaniljalla maustettua raparperihilloketta tai tyrnihyytelöä viinitarhurin juuston kumppaniksi.

Tunnettu gastronomi Jaakko Rahola on kirjoittanut kirjaan luvun suomalaisten juustojen ja viinin yhdistämisestä. Kirjassa on myös lyhyt katsaus juustoteollisuutemme kehitykseen.

Esittely

Tuttujen pitkään kypsytettyjen emmentalien lisäksi suomalaisissa juustoloissa valmistuu esimerkiksi monenlaisia kutunjuustoja, valkohomejuustoa ja sinihomejuustoa. Valion juustot tuntee jokainen suomalainen, ja myös keskikokoinen Juustoportti alkaa olla varsin tunnettu. Näiden lisäksi maassamme toimii lukuisia pienjuustoloita. Osa niistä on hyvinkin paikallisia, sillä niiden tuotteet eivät välttämättä kestä kuljetusta ja säilytystä. Tähän kirjaan on pienjuustoloista valittu sellaiset, joiden tuotteet leviävät omaa paikkakuntaa laajemmalle. Niitä saa ostaa hyvin varustetuista ruokakaupoista ja kauppahalleista.

Kirjassa esitellään kaksitoista juustolaa ja niiden tuotteet. Jokaisen juustolan yhteydessä annetaan myös ruokaohjeita, joihin on käytetty kyseisen talon tuotteita. Lisäksi käsitellään suomalaista kotijuustoperinnettä ja eri maakuntien kotijuustoja, joista myös annetaan ruokaohjeita. Viinin ja juuston yhdistämisestä on oma lukunsa. Lopuksi kirjassa on vielä tiivis katsaus suomalaisen meijerijuuston historiaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäRiitta Pojanluoma
Muut tekijätTeppo Johansson
Teoksen nimiSuomalainen juusto
SKUP-SUOM-58F808
Avainsanatruokaohjeet, keittokirjat, juusto, tarjoilu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja