Riko Saatsi : Yönistujat

-20 % 23,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
2217500
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Riko Saatsin esikoisromaani kuvaa raja-karjalaisen perheen elämää ja ortodoksisia perinteitä 1950-luvun Suomessa. Tarina välittää vahvasti juurien ja äidinrakkauden merkityksen muuttuvassa maailmassa.

Evakkoon lähteneen perheen Tatjana-mummutekee kuolemaa ja herkkävaistoinen Lasari-poika joutuu näkyjen valtaan. Kun mummusiirtyy tuonilmaisiin, perheen äiti Nasti alkaa valmistella ruumiinvalvojaisia. Hänen miehensä vaatii, että kaikki tehdään kuten pitää. On valmistettava arkku, ja kutsuttavaläheiset janaapurit ruumista valvomaan. Saatsin ensimmäinen romaani kertoo väkevästiraja-karjalaisestaevakkoperheestä, joka 50-luvun Suomessa joutuu häpeilemään kieltään ja uskontoaan. Se kuvaa äidinrakkauden voimaa Nastin yrittäessä silottaa lastensa tulevaisuutta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
ErikoisominaisuusAlennus
Tuoteryhmä
TekijäRiko Saatsi
Teoksen nimiYönistujat
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaGummerus
Painovuosi2025
Painos1
SidontaSidottu, kuvakannet (kovakantinen)
Sivumäärä300
Kielisuomi
ISBN9789512439409
KuntoUusi
SKU2217500
Korkeus (mm)220
Syvyys (mm)143
Paksuus (mm)22
Paino (g)282
VerokantaALV 14 %
AvainsanatKarjala, perhe, ortodoksisuus, kotimainen kaunokirjallisuus, evakkous
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja