Risto Miettinen : Kostaja

Alkaen 19,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOST-4D4F38
Katso kaikki vaihtoehdot

Mikael Snek istuu Riihimäen vankilassa tuomiota taposta, jota ei tehnyt, mutta johon tuntee olevansa syyllinen. Häntä kantaa ajatus kostosta. Mikael on velkaa kymmenen miljoonaa Pietarin mafialle, ja venäläiset toimittavat hänelle kivuliaan muistutuksen kaltereiden taakse. Ulkona maksuaikaa on kaksi viikkoa.

Vapauduttuaan Mikael harhauttaa jahtaajiaan ja menee juuri sinne, mistä hänen pitäisi pysyä poissa: Tallinnaan. Keskenään riitelevät Pietarin mafia ja virolaiset rikolliset etsivät häntä, ja Mikael toteuttaa suunnitelmaansa, jossa paha saa palkkansa ja viattomat uhrit oikeutta.

Risto Miettistä on aina kiehtonut meissä jokaisessa asuvan hyvyyden ja pahuuden suhde. Miettinen asuu Helsingissä ja on kotoisin Pohjois-Karjalasta. Vapaa-ajallaan hän harrastaa kirjallisuutta, ruoanlaittoa ja elokuvia. Mikael Snek -sarjan aloitusosa Petturi ilmestyi 2021.

”Petturi on harvinaisen vahva esikoisromaani”
- Suomen Kuvalehti

”Lupaava tulokas rikosromaanin rintamalle”
Helsingin Sanomat

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäRisto Miettinen
Teoksen nimiKostaja
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja