Risto Uimonen : Puolivallaton presidentti : Sauli Niinistön pitkä kiri Mäntyniemeen
Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PUOL-FA68BE

Risto Uimosen teos tarjoaa syvällisen katsauksen Sauli Niinistön mutkikkaaseen tiehen Suomen tasavallan presidentiksi, tuoden esiin hänen poliittisen uransa käänteet sekä henkilökuvan moniulotteisuuden. Kirja valottaa, miten Niinistöstä kasvoi huippupoliitikko ja kansansuosikki, vaikka hän alun perin kaihtoi presidentin virkaa.
Takakansi
SAULI VÄINÄMÖ NIINISTÖ – mikä hän on miehiään? Värittömäksi ja vakavaksi luonnehditusta pikkukaupungin poliitikosta kehittyi 1990-luvun haasteellisten vuosien jälkeen tiukka talousmies, taitava huippupoliitikko ja suorasanaien kansansuosiikki. Presidenttiehdokkaaksi Sauli Niinistöä kosiskeltiin jo vuoden 2000 vaaleihin, mutta tuolloin "puolivaloton leskimies" vielä antoi kosijoilleen rukkaset. Kuusi vuotta myöhemmin Niinistö hävisi niukasti Tarja Haloselle, mutta vuonna 2012 hänestä leivottiin tasavallan 12. valtionpää – kaikkien aikojen äänisaaliilla. Miehestä, joka ei alun pitäen halunnut presidentiksi, tuli sittenkin presidentti.Sauli Niinistön tie presidenttiyteen on ollut pitkä ja muhkurainen. Yksityisyyttään, vapauttaan ja julkisuuskavaansa tarkoin varjeleva Niinistö on jäänyt lähipiirelleenkin arvoitukselliseksi ja ristiriitaiseksi persoonaksi. Kuoren alta löytyy kuitenkin tavallinen kuolevainen, jolle etenkin itseä koskevat päätökset ovat tuottaneet ajoittain melkoista tuskaa.
Puolivaloton presidentti valottaa monipuolisesti Sauli Niinistön henkilökuvaa ja poliittisen uran valintoja, tarjoaa maukkaita anekdootteja ja käsittelee presidentin nykyistä asemaa EU-aikakaudella.
Esittely
Sauli Niinistöä houkuteltiin presidenttiehdokkaaksi jo vuoden 2000 vaaleihin. Puolivallaton leskimies antoi kuitenkin kosijoilleen rukkaset. Vuonna 2006 hän hävisi täpärästi presidentti Tarja Haloselle, mutta siitä alkoi hänen suosionsa huikea nousu.Teoksessa käsitellään Niinistön poliittista uraa ja vaikeita valintoja hänen ylipitkällä ja muhkuraisella presidenttitiellään. Kirjassa valotetaan, kuinka salolaisesta pikkukaupungin juristista ja "tyypillisestä yhden kauden kansanedustajasta" tuli huippupoliitikko, kansansuosikki ja lopulta tasavallan 12. presidentti - osittain vastoin omaa tahtoaan. Niinistö on presidenttinäkin puolivallaton: hänellä on valtaa vähemmän kuin yhdelläkään edeltäjällään.
Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja, vapaa tietokirjailija Risto Uimonen (s. 1947) tunnetaan päivän politiikkaa asiantuntevasti ruotivista teoksistaan. Viimeksi häneltä on julkaistu huippupoliitikkojemme mediasuhteita käsittelevä Pääministerin puhuva pää (2011).
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Risto Uimonen |
| Teoksen nimi | Puolivallaton presidentti : Sauli Niinistön pitkä kiri Mäntyniemeen |
| SKU | P-PUOL-FA68BE |
| Avainsanat | henkilöhistoria, kansanedustajat, presidentit, henkilökuvat |
