Robert Arthur : 3 etsivää ja änkyttävä papukaija
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-3-ET-D04C5E

Robert Arthurin "3 etsivää ja änkyttävä papukaija" vie lukijat Kolmen etsivän toimiston vauhdikkaan seikkailun pariin, jossa salaperäinen papukaija johdattaa kohti arvoituksen ratkaisua.
Kenelle: 9–13-vuotiaille jännityksestä ja seikkailusta pitäville lapsille ja nuorille.
Takakansi
Nämä seikkailut on merkinnyt muistiin Kolmen etsivän toimiston kirjuri Bob Andrews. Hän on luonteeltaan lukutoukka, mutta huimapäinen, vaalea, pätkä. Jupiter Jones taas on vanttera välkky, joka suunnittelee operaatiot ja on koko toimiston pomo. Pete Crenshaw puuttuu asiaan milloin tarvitaan väkivahvaa apua äkkitilanteissa. Hän tosin hermoilee.Toimiston tarkoituksena on ratkaista arvoituksia, selvittää salaisuuksia, etsiä vastaukset mihin tahansa selittämättömiin seikkoihin. Toiminnan keskuksena on Jonesin Tavaravarikko, jännä, romuisa piilopaikka.
Etsivätoimiston tarkoitus oli hollywoodilaisen näyttelijän auttaminen ohjaaja Hitchcockin pyynnöstä. Nyt vain kävi niin, että lihava mies ei ollutkaan tuo näyttelijä vaan yksinomaan kiinnostunut kadonneesta papukaijasta eikä ainoastaan siitä, vaan kuudesta muusta eikä tarkkaan ottaen ollenkaan niistä vaan siitä, miten niiden avulla pääsisi todella arvokkaan salaisuuden jäljille. Tämän kaiken keskelle etsivätoimisto joutuu, aluksi tahtomattaan ja sitten perin määrätietoisesti, kunnes papukaijojen puheeseen sisältyvä salaisuus on selvitetty.
Esittely
Kolmen etsivän seikkailut on jokainen ahmimisikäisten sukupolvi vuorollaan kuluttanut koirankorville. Näitä kirjoja on kannettu kirjastoista kassikaupalla, kärtetty syntymäpäivälahjoiksi ja lainattu kavereilta. Lähes jokainen kymmenvuotias on mielikuvituksessaan kiitänyt kultakoristeisella Rolls-Roycella ratkaisemaan salaperäisiä arvoituksia Jupiter Jonesin, Pete Crenshawin ja Bob Andrewsin kanssa.Fanien pitkä odotus palkitaan vihdoinkin, kun alkuperäinen Kolme etsivää alkaa ilmestyä uusina painoksina. Tänä keväänä julkaistaan kolme kaikkien aikojen ensimmäistä Kolme etsivää -kirjaa.Kolme etsivää saa selvitettäväkseen kadonneen papukaijan arvoituksen. Pian etsiville selviää, että papukaija on yksi seitsemästä opetetusta papukaijasta, joiden hokemat lauseet johdattavat salaperäisen aarteen jäljille.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Robert Arthur |
| Muut tekijät | Laura Tetri |
| Teoksen nimi | 3 etsivää ja änkyttävä papukaija |
| SKU | P-3-ET-D04C5E |
