Robert Coover : Pinokkio Venetsiassa

20,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PINO-3EE038
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Robert Cooverin postmoderni satu yhdistää elämän ja kuoleman, ystävyyden, rakkauden sekä taiteen ja ihmisyyden Venetsian ainutlaatuisissa maisemissa. Mukana myös kuuluisa novelli "Lapsenvahti" sekä essee Cooverin kirjailijantyöstä.

Loisteliaan akateemisen uran Amerikassa tehnyt ikääntynyt Pinokkio palaa kotiin Venetsiaan kirjoittamaan magnum opuksensa viimeisen luvun. Mutta onko takaisin puuksi muuttuva professori liian myöhään liikkeellä? Ja miten Venetsia ottaa vastaan oman, kauan poissa olleen poikansa?

Robert Cooverin postmoderni satu on romaani elämästä ja kuolemasta, ystävyydestä ja rakkaudesta, taiteesta ja ihmisyydestä. Niteessä on mukana myös Cooverin kuuluisa novelli "Lapsenvahti" ja kirjailijan työtä valottava essee "Tarina, myytti, kirjailija".

Robert Coover (s. 1932) on amerikkalaisen kokeilevan kirjallisuuden kärkinimiä. Hänen ensimmäinen romaaninsa The Origin of the Brunists ilmestyi 1966 ja se sai huomattavalle esikoisteokselle myönnettävän William Faulkner -palkinnon. Cooverin laaja tuotanto käsittää romaaneja, novelleja ja yhden näytelmän.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäRobert Coover
Muut tekijätHeikki Karjalainen
Teoksen nimiPinokkio Venetsiassa
AlkuteosPinocchio in Venice
SKUP-PINO-3EE038
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja