Kristiina Kivivuori & Robert Musil : Mies vailla ominaisuuksia Osa 2

16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MIES-2FDE57
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Robert Musilin Mies vailla ominaisuuksia on tunnustettu yhtenä viime vuosisadan merkittävimmistä eurooppalaisista romaaneista, jonka ironinen ote kohdistuu byrokratian kahlitsemaan Itävalta-Unkariin.

Mies vailla ominaisuuksia on viime vuosisadan suurimpia eurooppalaisia romaaneja, jota on verrattu niin James Joycen kuin Marcel Proustin yrityksiin hahmottaa kokonainen elämänkuva romaanin puitteissa. Sen päähenkilö, lahjakas mutta kyyninen Ulrich nimitetään rappeutuneen ja kuolevan Kakanian valtion "paralleeliaktiota" valmistelevan komitean pääsihteeriksi. Vain kevyesti peitelty iva ja ironia byrokratiaan tukehtuvaa Itävalta-Unkaria kohtaan on Musilin 1930-luvun ensimmäisellä iskulla modernille ihmiskuvalle.

Kristiina Kivivuoren suomentama teos julkaistaan kahdessa osassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKristiina Kivivuori & Robert Musil
Muut tekijätKristiina Kivivuori
Teoksen nimiMies vailla ominaisuuksia Osa 2
SKUP-MIES-2FDE57
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja