Roddy Doyle : Nainen joka törmäili oviin

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NAIN-271C78
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Roddy Doyle kuvaa vangitsevasti rankkoja teemoja, joissa yhdistyvät musta huumori ja elämän rankkuus.

Mitä minä 80-luvulla tein? Törmäilin oviin. Nousin latti alta. Alkoholisoin. Huomasin että olen köyhä, ettei minulla ollut mitään oikeutta siihen toivoon jota alussa elättelin. Edessäni ei ollut yhtään mitään. Olin vankina talossa josta ei koskaan tule omaani. Sellaisen miehen kanssa joka sai voimaa tuskastani.

Näin puhuu Paula Spencer, osa-aikainen siivooja, alkoholisti ja neljän lapsen äiti. Hän kertoo, kuinka paikallis diskosta alkanut ihastus johti häihin ja kuherruskuukau teen meren rannalla. Kuinka avioliitosta, josta piti tulla kaikkien toiveiden täyttymys, tulikin vain ruhjeiden sum ma. Kuinka pahoinpitelyn jälkiä kantava nainen muuttui näkymättömäksi epäolennoiksi lääkärien ja ohikulkijoiden silmissä.

Paula Spencerin vivahteikkaassa äänessä on roppakaupalla itseironiaa ja selviytyjän mustaa huumoria. Roddy Doyle on onnistunut mahdottomassa: hän on kirjoittanut lohduttomasta aiheesta romaanin, joka liikuttaa, huvittaa ja – lopulta – lohduttaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäRoddy Doyle
Teoksen nimiNainen joka törmäili oviin
AlkuteosThe woman who walked into doors
SKUP-NAIN-271C78
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja