Saikaku Ihara : Päässälaskua : novelleja

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PAAS-9E2E7D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Saikaku Iharan novelleissa kuvataan tarkkanäköisesti Edo-kauden japanilaista kaupunkielämää ja keskiluokan arkea. Kertomukset tunnetaan terävistä ja taiteurimaisista henkilökuvauksistaan sekä sukupuoliroolien ja ansaitsemisen teemoistaan.

Ihara Saikaku (1642–1705) eli aikana, jolloin kirjallisuuden hegemonia oli siirtynyt Japanissa ylemmiltä säädyiltä keskiluokan kaupunkilaisten käsiin. Aiheet muuttuivat senmukaisesti: nyt kirjoitettiin kaupunkilaisten elämästä. Tapakuvaukseltaan Saikakun teokset ovat niin tarkkoja, että historian­tutkijat käyttävät yhä niitä lähdeteoksina.

Ihara Saikakun kertomuksia on ilmestynyt suomeksi aikaisemmin kaksi kokoelmaa: Viisi naista jotka rakastivat rakkautta ja Kirsikankäyttö. Ne avaavat näkymiä aistillisuuden ja maksetun rakkauden maailmaan naisen kannalta. Alun perin vuonna 1692 ilmestyneen Päässäälasku-kokoelman terävissä ja taiteurimaisissa kertomuksissa kuvaukset henkilöistä ovat enteen muuta mieltä: liikenaisia, miehiä, kauppiaita, elostelijat – se toinen näistä maksavaa osapuolta. He ovat oman ansaitsemiseensa eläintasoijännittäjiä, meneviä miehiä, joille aseman ylläpitäminen ei anna yön eikä päivän rauhaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSaikaku Ihara
Muut tekijätMartti Turunen
Teoksen nimiPäässälaskua : novelleja
AlkuteosSeken munezanyo
SKUP-PAAS-9E2E7D
Avainsanatjapanilainen kirjallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja