Sakari Issakainen : Vesimiehen fuuga

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VESI-7E0335
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sakari Issakaisen toinen romaani vie lukijan 60-luvun sydän-Savoon, missä entinen urkuvirtuoosi joutuu kohtaamaan kunnianhimonsa rajat, menneisyytensä ja itsensä. Teos käsittelee taiteellisen elämän ristiriitoja, pakenemista ja trauman kohtaamista vangitsevin kääntein.

Johannes Hermanssonin huikeaan nousuun lähtenyt urkuriura on katkennut, eikä kunnianhimoinen taiteilija siedä kompromisseja: hän vaihtaa vaihdetta ja nimeä ja siirtyy viheliäiseksi kylälukkkariksi syrjäseudulle. Siellä hänen pirullisena tavoitteenaan on kehittää huono soittaminen taiteeksi. Hän on aikeessaan onnistumassakin ja saamassa 'taiteelleen' sekä ymmärtäjiä että arvostelijoita, kun hän äkkiä joutuu kasvokkain menneisyytensä kanssa ja häntä vaaditaan riisumaan valekaapunsa. Sakari Issakaisen toinen romaani sijoittuu 60-luvun sydän-Savoon, samoille seuduille kuin palkittu esikoinen Paratiissa ei soi Paganini. Vesimiehen tie on romaani kunnianhimosta ja sen kääntöpuolesta, pakenemisesta ja trauman kohtaamisesta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSakari Issakainen
Teoksen nimiVesimiehen fuuga
SKUP-VESI-7E0335
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja