Sakari Melander : Rikosoikeus 2010-luvulla

10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-RIKO-6B5BE6
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Rikosoikeus 2010-luvulla -teos tarjoaa katsauksen rikosoikeuden keskeisiin käsitteisiin ja ajankohtaisiin muutoksiin erityisesti eurooppalaisen ulottuvuuden kannalta.

Rikosoikeus 2010-luvulla -kirjan perusajatuksena on keskeisimpien rikosoikeudellisten asioiden esittely ja niiden suhteuttaminen rikosoikeuden viimeaikaisiin muutoksiin, joista keskeisin on rikosoikeuden eurooppalaistuminen. Kirjassa käsitellään rikosoikeuden peruskäsitteitä, rikosoikeuden luonnetta ja monialaisuutta, rangaistusteorioita, kriminalisointiperiaatteita, kriminaalipolitiikan tavoitteenasetteluja, keskeisiä rikosoikeudellisia periaatteita, rikosoikeuden tulkintaoppeja, rikosoikeuden yleisiä oppeja ja seuraamusjärjestelmää.

Tärkeänä osana 2010-luvulla on kansainvälinen ja eurooppalainen rikosoikeus. Euroopan unionin oikeus on jo rikosoikeudenkin arkipäivää, niin lainsäädännössä kuin sen soveltamistoiminnassa.

Kirja on tarkoitettu Helsingin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan vuoden 2010 valintakokeen valintakoevaatimukseksi, mutta kirjaa voidaan käyttää myös suppeahkona rikosoikeuden oppikirjana.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSakari Melander
Teoksen nimiRikosoikeus 2010-luvulla
SKUP-RIKO-6B5BE6
Avainsanatlainsäädäntö, rikokset, rikosoikeus, rangaistukset, kansainvälinen rikosoikeus, kriminaalipolitiikka, rikosoikeudellinen vastuu, seuraamukset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja