Salla Simukka : Poika ullakolla, poika kellarissa
Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-POIK-0975BB

Salla Simukan lastenromaani yhdistää salaperäiset talot, rinnakkaiset todellisuudet ja kahden pojan välille syntyvän ystävyyden. Tarina kysyy, voiko ystävyys ylittää maailmoja erottavat rajat.
Kenelle: 8 vuotta täyttäneille lapsille, jotka pitävät jännityksestä, mysteereistä ja seikkailuista.
Takakansi
Kun kaksi äksää risteää...Mitä tekisit, jos löytäisit kotitalostasi salaisen huoneen?
10-vuotiaan Alexiksen perhe muuttaa taloon, josta hän saa unelmiensa ullakkohuoneen. Niin ikään 10-vuotiaan Maxin perhe muuttaa taloon, jossa häntä odottaa upea kellarihuone. Mutta talossa on jotain omituista: Alexis kuulee ääniä talon alta, vaikka heillä ei ole kellaria. Maxin korviin kantautuu soittoa ullakolta, vaikka siellä ei ole ketään.
Mitä tapahtuu, kun maailmat alkavat sekoittua toisiinsa?
Kirjailija Salla Simukan ja sarjakuvantekijä JP Ahosen teokset ovat tunnettuja niin Suomessa kuin maailmallakin. Poika ullakolla, poika kellarissa on heidän ensimmäinen yhteinen kirjansa.
Esittely
Mitä tekisit, jos löytäisit kotitalostasi salaisen huoneen?Jännittävä ja koskettava lastenromaani kahdesta pojasta, jotka asuvat samassa talossa mutta eri todellisuuksissa. Voiko ystävyys ylittää maailmoja erottavan rajan?
10-vuotiaan Alexiksen perhe muuttaa taloon, josta hän saa unelmiensa ullakkohuoneen. Niin ikään 10-vuotiaan Maxin perhe muuttaa taloon, jossa häntä odottaa upea kellarihuone. Pian pojat huomaavat, että heidän kotitaloissaan on jotain omituista: Alexis kuulee ääniä talon alta, vaikka heillä ei ole kellaria. Maxin korviin kantautuu soittoa ullakolta, vaikka siellä ei ole ketään.
Kun pojat viimein kohtaavat, heille käy selväksi, että vain he kaksi pystyvät öiseen aikaan vierailemaan toistensa maailmoissa. Mutta vaarantaako heidän ystävyytensä kaiken, kun maailmat alkavat sekoittua toisiinsa?
"Onko tämä unta vai totta?
Sekä että. Parhaat unet usein ovat."
Salla Simukka (s.1981) on tamperelainen kirjailija, joka on tullut niin Suomessa kuin maailmallakin tunnetuksi ennen kaikkea nuorille aikuisille suunnatusta Lumikki-trilogiastaan. Lapsille hän on aiemmin kirjoittanut LukuVarkaus-palkitun saturomaanin Sisarla.
JP Ahonen on tamperelainen sarjakuvantekijä ja kuvittaja, joka tunnetaan muun muassa kulttisuosioon nousseesta Villimpi Pohjola -strippisarjasta. Hänen maineikkain työnsä on kuitenkin kansainväliseksi ilmiöksi muodostunut taideprojekti Belzebubs, joka yhdistelee uniikilla tavalla sarjakuvaa, musiikkia ja animaatiota. Ahonen työstää paraikaa Belzebubsista myös animaatiosarjaa yhteistyössä Pyjama Filmsin ja Ylen kanssa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Salla Simukka |
| Muut tekijät | Illustrated by: JP Ahonen Cover design or artwork by: JP Ahonen |
| Teoksen nimi | Poika ullakolla, poika kellarissa |
| SKU | P-POIK-0975BB |
| Avainsanat | kellarit, kummitustalot, mysteerit, salaisuudet, ullakot |
