Sami Rekola : Moderni tapas
Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MODE-32D0A1

Moderni tapas tuo suomalaiselle keittiölle herkullisia, ennakkoluulottomia makuelämyksiä espanjalaisen ruokakulttuurin sydämestä. Laadukkaat raaka-aineet ja innovatiiviset reseptit yhdistyvät näyttäväksi kokonaisuudeksi tunnetun keittiömestarin ohjauksessa.
Takakansi
Uudessa espanjalaisessa keittiössä yhdistyvät laadukkaat raaka-aineet ja ennakkoluulottomat makuyhdistelmät. Keittiön ydintä ovat tapakset tai pintxot, kuten niitä Kataloniassa ja Baskimaassa kutsutaan. Nämä pienet herkkupalat sopivat niin naposteltavaksi viinin kera kuin kokonaisiksi aterioiksikin.Suomalaisten ravintoloiden terävimpään kärkeen kuuluvan La Cocinan keittiömestarit Sami Rekola ja Sauli Kemppainen ovat luoneet tähän kirjaan makuelämyksiä sinisestä merestä ja jylhästä vuoristosta. MODERNI TAPAS -kirjan resepteissä lyövät kättä vuosisataiset perinteet ja moderni keittiöviljavuus.
Näyttävän ja maistuvan pikkupurtavan lisäksi ohjeita on myös pää- ja jälkiruokiin. Koska kuvituksessa keittokirjassa vieraillaan kokkien opastuksella myös pohjoisen syntysijoilla Pohjois-Espanjassa ja kerrotaan espanjalaisesta ruokakulttuurista.
MODERNI TAPAS -kirjan johdannon on kirjoittanut ruokatoimittaja Mikko Takala ja kuvat on ottanut valokuvaaja Tommi Anttonen.
Esittely
Ensimmäinen suomalaisen kokin kirja tapaksista!Uudessa espanjalaisessa keittiössä yhdistyvät laadukkaat raaka-aineet, niiden moderni valmistaminen ja ennakkoluulottomat makuyhdistelmät. Keittiön ydintä ovat tapakset tai pintxot, kuten niitä Kataloniassa ja Baskimaassa kutsutaan. Nämä hienostuneet pienet herkkupalat sopivat niin naposteltaviksi viinin kera kuin kokonaiseksi ateriaksikin.
Suomalaisten ravintoloiden kärkikaartiin rankatun La Cocinan keittiömestari Sami Rekola on taikonut tähän kirjaan makuelämyksiä sinisestä merestä ja jylhästä vuoristosta. Moderni tapas -kirjan neljässäkymmenessä reseptissä lyövät kättä vuosisataiset perinteet ja moderni mielikuvitus. Näyttävän ja maistuvan pikkupurtavan lisäksi Rekola on suunnitellut suomalaisessa kotikeittiössä helposti syntyviä ateriakokonaisuuksia.
Komeasti kuvitetussa keittokirjassa vieraillaan kokin opastuksella myös pintxojen synnyinsijoilla Pohjois-Espanjassa ja kerrotaan espanjalaisesta ruokakulttuurista.
Sami Rekola on Palace-ravintoloiden La Cocinan keittiömestari. Hän kuuluu Suomen kokkimaajoukkueeseen. Kirjan teksteistä vastaa ruokatoimittaja Mikko Takala, ja kuvat on ottanut valokuvaaja Tommi Anttonen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Sami Rekola |
| Muut tekijät | Mikko Takala & Juha Virkki ym. |
| Teoksen nimi | Moderni tapas |
| SKU | P-MODE-32D0A1 |
| Avainsanat | ruokaohjeet, keittokirjat, tapakset |
