Sari Pöyliö : Pölynimurikauppias : ja muita äitien erehdyksiä

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-POLY-D0C4C3
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sari Pöyliön esikoisnovellikokoelma sukeltaa äitien ja tyttärien maailmaan mustan huumorin ja yllättävien käänteiden saattelemana, paljastaen äitityyppien kirjon absurdiudessaan.

Takakansi

Vastuun­kantajia, vastuuntunpakolijoita, sievstelijöitä, rietastelijoita, marttyyreitä, komentelijoita – SARI PÖYLIÖN tarkkanäköiset ja riehakkaat novellit marssittavat esiin äitityyppien koko kirjon. Siinä missä yksi lakaä kiireetä varpaankynsiään auton odotetessa pihalla, toinen saa päähänsä karata pölynimurkauppiaan matkaan.

Äitien tarinat kertovat myös tyttäristä, joiden mietteet tiivistyvät arkipäivän kysymyksiin: Miten suhtautua iäkkään äidin yöllisiin orgioihin? Kuinka pian vainaja alkaa haista autossa kesähelteellä? Mistä etsisi synnytyslaitoksella karannutta äitiään, joka on jättänyt perinnöksi Kake Randelinin kasetin ja geenimutaatin? Ja juuri kun kaaos on hetkeksi taltutettu, ovelta kuuluu pölynimurimyyjäan koputus.

Pölynimurikauppias nuuskii kotien nurkat ja kaivaa esiin mustan huumorin kyllästämän kokoelman tarinoita, jotka kääntävät äidin ja tyttären roolit päälaelleen.

Esittely

Roisi ja riemastuttava esikoisnovellikokoelma äideistä ja tyttäristä

Vastuunkantajia, vastuunpakoilijoita, sievistelijöitä, rietastelijoita, marttyyreita, komentelijoita - Sari Pöyliön tarkkanäköiset ja riehakkaat novellit marssittavat esiin äitityyppien koko kirjon. Siinä missä yksi lakkaa kiireettä varpaankynsiään auton odottaessa pihalla, toinen saa päähänsä karata pölynimurikauppiaan matkaan. Äitien tarinat kertovat myös tyttäristä, joiden mietteet tiivistyvät arkipäivän kysymyksiin: Miten suhtautua iäkkään äidin yöllisiin orgioihin? Kuinka pian vainaja alkaa kesähelteellä haista autossa? Mistä etsiä synnytyslaitokselta karannutta äitiään, joka jätti perinnöksi Kake Randelinin kasetin ja geenimutaation? Ja juuri kun kaaos on hetkeksi taltutettu, ovelta kuuluu pölynimurikauppiaan koputus.

Pölynimurikauppias nuuskii kotien nurkat ja kaivaa esiin huumorin kyllästämän kokoelman absurdeja tarinoita, jotka kääntävät äidin ja tyttären roolit päälaelleen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSari Pöyliö
Teoksen nimiPölynimurikauppias : ja muita äitien erehdyksiä
SKUP-POLY-D0C4C3
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja