Satu Jaatinen : Paremmissakin piireissä

Kuninkaallisten värikäs historia on täynnä odottamattomia skandaaleja ja kommelluksia, jotka ovat muovanneet yhteiskuntaa ja viihdyttäneet kansaa sukupolvesta toiseen. Satu Jaatinen tarjoaa mukaansatempaavan katsauksen kruunupäiden nurjalle puolelle.
Kenelle: Historiasta, kuninkaallisten elämästä ja skandaaleista kiinnostuneille lukijoille.
Salaliittoja, avioeroja, henkirikoksia, rahaskandaaleja ja vankilatuomioita... Kuninkaalliset eivät ole koskaan välttyneet kohuilta.
Kuningaskunnat kruunupäineen ovat aina suurta yleisöä kiinnostava aihe. Kuninkaalliset elävät monin tavoin säädeltyä elämää ja heidän katsotaan toimivan esikuvana alamaisilleen. Niinpä he tasapainottelevat velvollisuuksiensa ja todellisen elämänsä välillä. Aina kaikki ei suju säännösten mukaan, ja skandaaliuutiset ravistelevat historian kulkua. Suurten skandaalien lisäksi teoksessa on mukana myös kuninkaallisia kömmähdyksiä ja sattumuksia historian varrelta.
Huolella taustoitetut tarinat kuninkaallisista tapauksista historiasta nykypäivään ovat herkullista luettavaa muillekin kuin rojalisteille. Skandaalien lisäksi kirjassa käsitellään hallitsijoihin liittyvän tiedonvälityksen muuttumista: kirkoissa luettavista julistuksista piirrettyihin uutiskuviin ja puhelujen salakuunteluun.
Suomen kuninkaallisasiantuntija Satu Jaatinen on turkulainen toimittaja ja tietokirjailija, joka on erikoistunut kuluttamisen ja viihteen historiaan. Häneltä on aiemmin julkaistu teos Kuninkaallisessa seurassa. Paremmissakin piireissä on hänen kymmenes tietokirjansa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Satu Jaatinen |
Teoksen nimi | Paremmissakin piireissä |
Avainsanat | Eurooppa, aateli, hallitsijat, henkilöhistoria, historia, kuningashuoneet, kuninkaalliset, monarkia, skandaalit |