Satu Jaatinen : Suomen kuningattaret

31,30 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-03401D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Satu Jaatisen teos avaa ovet kuningattarien ja keisarinnaiden kiehtovaan maailmaan, jossa valtapolitikka ja henkilökohtaiset tragediat kietoutuvat toisiinsa. Uppoudu aikakausiin, jolloin Suomen hoveja hallitsivat vahvat ja monimuotoiset naiset.

Kenelle: Historiasta ja pohjoismaiden kuningashuoneista kiinnostuneille.

Tuontimorsiamia ja valtapolitiikkaa. Suomen kuningattarien kiehtovat tarinat.

Pähkinäsaaren rauhasta itsenäistymiseen asti Suomi oli osa monarkiaa. Ahmittava historiateos vie hoveihin ja kertoo mukaansatempaavasti kuningattariemme ja keisarinnojemme elämästä valtapeleineen ja tragedioineen. Samalla lukija oppii paljon keskiajan ja renessanssin ihmisen osasta.

Aatelisnaiset tulivat Ruotsin ja Venäjän hoveihin eri puolilta Eurooppaa nuorina, ja moni tutustui puolisoonsa vasta häissään. Osa heistä halusi valtaa, toiset rakkautta. He sietivät rakastajattaria, puolustivat omaisuuttaan ja hallitsivat valtakuntaansa lastensa puolesta. Kaikki heistä eivät eläneet onnellisina elämänsä loppuun asti.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSatu Jaatinen
Muut tekijätKannen suunnittelu tai taide: Tommi Tukiainen
Teoksen nimiSuomen kuningattaret
Avainsanathistoria, historiallinen aika, Pohjoismaiden historia, Suomen historia, keskiaika, hallitsijat, kuningattaret, kuninkaalliset, kuningashuoneet, valta, naiselämäkerrat, elämäkerrat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja