Sebastian Faulks : Viikko joulukuussa

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
0941491
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sebastian Faulksin Viikko joulukuussa on terävä ja satiirinen romaani, joka hyödyntää Lontoon elämää purevana kulissina ahneuden, vieraantumisen ja yksilön valintojen tutkimisessa. Kirja nostaa esiin modernin yhteiskunnan nurjat puolet kekseliäällä ja kantaaottavalla otteella.

Joulukuu 2007, Lontoo. Investointipankkiiri John Veals on parin puhelinsoiton päässä kieron elämänsä nerokkaimmasta liiketoimesta, joka on tekevä hänestä satumaisen rikkaan ja tuhoava miljoonien brittien eläkesäästöt.

Samaan aikaan toisaalla: Vealsin 16-vuotias tuhlaajapoika Finbar kiikutetaan hasispsykoosissa sairaalaan, ja nykyisen elämänsä päätepisteeseenon kiitämässä myös vihainen nuori Hassan, reppu pullollaan räjähteitä. Heidän allaan kuolemantuottamuksesta epäilty metrokuski Jenni Fortune kiertää Circle Linen loputonta kehää ja haaveilee treffeistä boheemin asianajajansa Gabriel Northwoodin kanssa. Kaikesta tästä tietämättömänä Britannian happamin kirjallisuuskriitikko R. Tranter hykertelee uransa häijyimmän teurastuskritiikin äärellä.

Seuraavan seitsemän päivän aikana nämä kuusi lontoolaista tulevat törmäämään toisiinsa, sekä kuvaannollisesti että kirjaimellisesti, mitä yllättävimmissä paikoissa - ja perin yllättävin seurauksin.

Sebastian Faulksin Viikko joulukuussa on nerokas, riemastuttava ja kauhistuttava kuvaus omasta ajastamme, jota luonnehtivat paitsi häikäilemätön omaneduntavoittelu ja krooninen todellisuudesta vieraantuminen, myös ihmisten vapaus tehdä - tai olla tekemättä - oikeita valintoja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
ErikoisominaisuusKirjastopoisto Huom. Osassa suoraan kirjastoilta vastaanotetuista kirjoista ei ole visuaalisia poistomerkintöjä, vaikka ne on poistettu kirjaston valikoimasta.
Tuoteryhmä
TekijäSebastian Faulks
Muut tekijätRaimo Salminen
Teoksen nimiViikko joulukuussa
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaGummerus
Painovuosi2010
Painos1
SidontaSidottu (kovakantinen)
Sivumäärä504
AlkuteosA week in December
Kielisuomi
ISBN9789512082087
KuntoTyydyttävä (K2)
MuutaPienoista kulumaa reunoilla ja kulmissa, kirjaston poistokirja
SKU0941491
Korkeus (mm)218
Syvyys (mm)141
Paksuus (mm)39
Paino (g)634
VerokantaALV 13,5 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja