Sebastian Faulks : Viikko joulukuussa

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIIK-4566ED
Katso kaikki vaihtoehdot

Joulukuu 2007, Lontoo. Investointipankkiiri John Veals on parin puhelinsoiton päässä kieron elämänsä nerokkaimmasta liiketoimesta, joka on tekevä hänestä satumaisen rikkaan ja tuhoava miljoonien brittien eläkesäästöt.

Samaan aikaan toisaalla: Vealsin 16-vuotias tuhlaajapoika Finbar kiikutetaan hasispsykoosissa sairaalaan, ja nykyisen elämänsä päätepisteeseenon kiitämässä myös vihainen nuori Hassan, reppu pullollaan räjähteitä. Heidän allaan kuolemantuottamuksesta epäilty metrokuski Jenni Fortune kiertää Circle Linen loputonta kehää ja haaveilee treffeistä boheemin asianajajansa Gabriel Northwoodin kanssa. Kaikesta tästä tietämättömänä Britannian happamin kirjallisuuskriitikko R. Tranter hykertelee uransa häijyimmän teurastuskritiikin äärellä.

Seuraavan seitsemän päivän aikana nämä kuusi lontoolaista tulevat törmäämään toisiinsa, sekä kuvaannollisesti että kirjaimellisesti, mitä yllättävimmissä paikoissa - ja perin yllättävin seurauksin.

Sebastian Faulksin Viikko joulukuussa on nerokas, riemastuttava ja kauhistuttava kuvaus omasta ajastamme, jota luonnehtivat paitsi häikäilemätön omaneduntavoittelu ja krooninen todellisuudesta vieraantuminen, myös ihmisten vapaus tehdä - tai olla tekemättä - oikeita valintoja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSebastian Faulks
Muut tekijätRaimo Salminen
Teoksen nimiViikko joulukuussa
AlkuteosA week in December
SKUP-VIIK-4566ED
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja