Seppo Lahti : Metsästäjä
Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-METS-1ED6D0

Metsästäjä-romaani tarjoaa rikkaan ja moniäänisen katsauksen suomalaiseen elämänmenoon, tutkien pohjalaisen miehen kamppailuja viinan, ihmissuhteiden ja menneisyyden kanssa. Säkenöivä kieli ja omintakeiset näkökulmat tuovat arkisten ilmiöiden syvyyden esiin tuoreella tavalla.
Takakansi
METSÄSTÄJÄ on isän ja pojan, Seppo Lahden ja Ari-Pekka Lahden, esikoisromaani, jonka keskiossä seisoo kuusikymppinen pohjalainen mies. Mäkisen tasapainoilua viinan, naissuhteiden, metsästyksen, tanssilavojen ja menneisyyden kanssa valotetaan romaanissa eri näkökulmista. Mäkisen oman äänen lisäksi hänestä kertovat mielipiteensä niin nuoruuden heilat kuin lapsena kuollut vammainen sisko ja väkevästi uskossa oleva vaimo Soili. Romaanin säkenöivä kieli ja raikkaan monisärmäiset näkökulmat suomalaiseen elämäntapaan tuovat tuttuja ilmiöitä eteemme kuin ensi kertaa.Esittely
"Mää oon Mäkinen, pohojalainen mies, semmonen tavallinen. Oli mulla akka ja lapset, mutta sittetapahtu jotaki kummallista. Jäläkeenpäin joskus aattelen, että oisko sitteki pitäny josaki kohin suu
avata, mutta ei, elämä meni jotenki päin helevettiä: tuli kuolemaa ja hirviää vitutusta, viinaa ja
naisia ja virsiä ja Jumalan sanaa ja semmostaki, mitä ne sanoo ihimissuhteis. Loppujen lopuks
semmosia suhteita ei oo olemasa, mitä ny lehtiin joutesaan kirjottelevat. Emmää niihin kirjotuksia
usko, ei usko Pohojanmaalla kukaan muukaan, mitä ny jotku omaks huvikseen pelehtivät. Se on nii,
ettei puhumalla ihimissuhteita hoieta. Teille sanon, että mun suvusa on kauhia salaisuus, mää kerron
siitä jos piätte sen omana tietona ettekä puno pääsänne vittumaisia ajatuksia." Näin kuvaisi
Metsästäjä-romaania kirjan päähenkilö Mäkinen, jos häneltä kysyttäisiin mistä kirja kertoo.
Metsästäjä on isän ja pojan, Seppo ja Ari-Pekka Lahden, esikoisromaani, jonka keskiössä seisoo
kuusikymppinen pohjalainen mies. Mäkisen tasapainoilua viinan, naissuhteiden, metsästyksen,
tanssihalujen ja menneisyytensä kanssa valotetaan romaanissa eri näkökulmista. Mäkisen oman
ääneen lisäksi hänestä kertovat mielipiteensä niin nuoruuden heilat kuin lapsena kuollut vammainen
sisko ja väkevästi uskossa oleva vaimo Soili. Romaanin säkenöivä kieli ja raikkaan monisärmäiset
näkökulmat suomalaiseen elämäntapaan tuovat tuttuja ilmiöitä eteemme kuin ensi kertaa.
Seppo Lahti on kokkolalainen toimittaja ja Ari-Pekka Lahti opiskelee dramaturgiksi
Teatterikorkeakoulussa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Seppo Lahti |
| Muut tekijät | Ari-Pekka Lahti |
| Teoksen nimi | Metsästäjä |
| SKU | P-METS-1ED6D0 |
