Sergio Augusto Sánchez : Oman tiensä eläimet

Sergio Augusto Sanchezin novellikokoelma tarkastelee kolumbialaisen kaupungin elämää ja yksilön sisäistä maailmaa sekä realismia ja fantasiaa yhdistellen.
Mitä on olla ihminen? Mikä tekee kaupungin? Entä miten ihminen kohtaa urbaanin todellisuuden? Kolumbialaisen Bucaramangan kaupungin asukkaat elävät arkeaan: seuraavat rutiinejaan, kiinnostuvat uudesta, kärsivät pakkomielteistään ja alistuvat osaansa yhteiskunnan rattaina ja vaipumiseensa historian hämärään.
Suomeen vuonna 2022 muuttaneen kolumbialaisen kirjailijan Sergio Augusto Sanchezin kolmas suomennettu proosateos esittelee värikkään kimaran kirjailijan synnyinkaupungin todellisia ja fiktiivisiä ihmisiä, jotka heijastelevat kolumbialaisten ja myös koko länsimaisen ihmisen sisäistä maailmaa: suhdetta uskontoon ja perheeseen, ystävyyttä, rakkautta ja kuolemaa sekä ristiriitaa ulkoisen ja sisäisen maailman välillä.
Novellikokoelma Oman tiensä eläimet on samalla sekä realistinen aikalaiskuvaus että fantasiateos ja fiktiota hyödyntävä tutkielma erään kolumbialaisen kaupungin ihmisistä.
Sergio Augusto Sanchezin ensimmäinen suomennettu teos Sade piiskaa asfalttia ilmestyi vuonna 2021 ja hänen lastenkirjansa Pikku avokadon tarina vuonna 2022.
Oman tiensä eläimet -teoksen suomentaja Emmi Ketonen on erikoistunut espanjankielisen kaunokirjallisuuden suomentamiseen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Sergio Augusto Sánchez |
Muut tekijät | Kääntänyt: Emmi Ketonen |
Teoksen nimi | Oman tiensä eläimet |
SKU | P-OMAN-99E619 |