Shaul Magid : Hasidism on the margin : reconciliation, antinomianism and messianism in Izbica and Radzin hasidism

25,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HASI-551C72
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Shaul Magid tarkastelee Izbican ja Radzinin hasidismia sekä sen suhdetta sovitukseen, uskonnolliseen lakiin ja messianismiin. Teos yhdistää hasidismin aatehistorian ja juutalaisen uskonnollisen ajattelun tutkimuksen.

Kenelle: Sopii hasidismista, juutalaisesta ajattelusta ja uskonnonfilosofiasta kiinnostuneille lukijoille sekä uskonnonhistorian tutkijoille.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäShaul Magid
Teoksen nimiHasidism on the margin : reconciliation, antinomianism and messianism in Izbica and Radzin hasidism
SKUP-HASI-551C72
Avainsanatjuutalaisuus, uskonnonfilosofia, lait, sovitus (uskonto), religionsfilosofi, judendom, messianismi, lagar, hasidismi, försoning (religion), messianism, chassidism
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja