Sigríður Sif Gylfadóttir & Satu Rämö : Siggan ja Satun islantilaiset villapaidat

Alkaen 19,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SIGG-7FA06F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sukella islantilaisten villapaitojen maailmaan tämän neulekirjan mukana, jossa perinteet ja tuoreet ideat kohtaavat. Tarjolla on inspiroivia ohjeita sekä tietoa islantilaisesta lankakulttuurista.

Kenelle: Sopii neulonnasta ja pohjoismaisista käsityöperinteistä kiinnostuneille.

Aito islantilainen villapaitakirja!

Neulesuunnittelija Sigríður Sif ”Sigga” Gylfadóttirin ja Satu Rämön yhteistuumin suunnittelemia villapaitamalleja islantilaisille langoille satujen saaren perinteitä kunnioittaen ja pilke silmäkulmassa.

Satu Rämö tarttuu yhdessä islantilaisen neulesuunnittelijaystävänsä Siggan kanssa neulontabuumiin ja tarjoaa 13 uutta kutkuttavan ihanaa neulemallia suoraan Islannin Länsivuonolta. Paitojen ohjeissa käytetään Léttlopia, Alafosslopia, ohutta Einband-villalankaa ja hahtuvalanka Plötulopia. Selkeiden ohjeiden lisäksi tarjoillaan tietoa Islannin ”kansallisvaatteen” historiasta, paikallisista langoista ja islantilaisten lampaiden elämästä. Osa malleista sopii hyvin aloittelevillekin neulojille ja paitamallien muokkausvinkit ilahduttavat kokeneempia neulojia. Kirjasta löytyy ohje myös Satu Rämön esikoisdekkari Hildurissa esiintyvään villapaitaan!

Satu Rämö on Islannissa asuva luova yrittäjä, kirjailija ja suosittu somevaikuttaja. Rämön islantilaista yhteiskuntaa ja perheensä elämää kuvaavat kirjat ovat saavuttaneet suuren suosion. Keväällä 2022 julkaistaan Rämön esikoisdekkari Hildur. Sigríður Sif Gylfadóttir on islantilainen moniosaaja: neulesuunnittelija, Ívaf-vaatemerkin perustaja ja fyysikko, joka opetti Satun neulomaan ensimmäisen perinteisen alhaalta ylös neulotun islantilaisen villapaitansa

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSigríður Sif Gylfadóttir & Satu Rämö
Muut tekijätSatu Rämö & Björgvin Hilmarsson
Muut tekijätValokuvat: Björgvin Hilmarsson
Kannen suunnittelu tai taide: Satu Kontinen
Teoksen nimiSiggan ja Satun islantilaiset villapaidat
SKUP-SIGG-7FA06F
AvainsanatIslanti, kirjoneuleet, käsityöperinne, käsityöt, neuletyöt, neulonta, villapaidat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja