Siiri Torvinen : Ei tiikereitä teatteriin!

Hurmaava teos erilaisuudesta, ennakkoluuloista ja oman itsensä puolustamisesta herättää keskustelua tärkeistä teemoista satumaisin kuvin. Yksityiskohtainen kuvitus kutsuu eläytymään Tiikeri-Ainon kiehtovaan maailmaan.
Kenelle: 4-vuotiaille ja sitä vanhemmille lapsille sekä kuvakirjojen ystäville.
Tiikeri-Aino rakastaa tiikereitä. Hän rakastaa niitä niin paljon, että on sellainen melkein itsekin. Kun hän kuulee kaupungin lasten suunnittelevan yhteistä teatteriesitystä, hänelle ei tule mieleenkään, ettei teatterissa olisi tilaa tiikereille.
Siksi Tiikeri-Aino on pöyristynyt, kun hän saa paikan päällä kuulla syyn toisensa jälkeen, miksi tiikerit eivät sovi teatteriin. Jokaisella lapsella on jo roolinsa esityksessä, eikä Tiikeri-Ainoa haluta ottaa näytökseen edes avustajaksi. Jääkö hänen ainoaksi vaihtoehdokseen luopua tiikeriydestä, jotta hän sopisi muiden joukkoon?
Ei tiikereitä teatteriin! on hurmaava kuvakirja erilaisuudesta ja ennakkoluuloista. Se osoittaa, kuinka tärkeää on olla oma itsensä mutta myös puolustaa niitä, jotka joutuvat kiusaamisen kohteeksi – sillä kaikille on olemassa paikka, jos heille vain tehdään tilaa. Kirjan hurmaavan yksityiskohtaiset kuvitukset maalaavat Tiikeri-Ainon maailmasta satumaisen kuvalabyrintin, josta ei tutkittava hevillä lopu.
Siiri Torvinen on Turussa asuva kuvataiteilija, kirjoittaja ja kuvittaja. Hänen teoksissaan toistuvat yksinäisyyden ja ulkopuolisuuden teemat. Siiri rakastaa pukuleikkejä, ystäviään ja teatterissa käymistä.
Suositusikä 4+
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Siiri Torvinen |
Teoksen nimi | Ei tiikereitä teatteriin! |