Simo Frangen : Alivaltiosihteeri : virallisuus kannattaa aina : jos silmälasit osaisivat puhua 2012-2013
5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ALIV-42AB0A

Simo Frangenin kirjassa virallisuus nousee arjen yhteiseksi kieleksi, jota kukaan ei täysin ymmärrä mutta kaikki osaavat puhua. Huumorin keinoin teos tarkastelee byrokratian ja suomalaisten kohtaamisten erityislaatua.
Takakansi
KREEGAH PAPERILIITIN!Nyt seikkailuromaanien klassikko on ikävä kyllä vihdoinkin saatavana suomeksi! Byrokratiaviidakon valtiaan Aivailtisihteerin seikkailuista kertovat kirjat ovat valloittaneet maailman jo 1854,5 kielellä, satojen keskinkertaisten elokuvien ja kahden halvan näköisen fanipaneelin välityksellä.
Nyt on Suomen vuoro nauttia maailmanluokan rahastuksesta heppoisien tarinoiden, nopeasti kyhättyjen juonien ja ohuiden henkilöhahmojen siivittämänä! Nyt suomalaiset ostopäätöksentekijät pääsevät seuraamaan, kun Aivailtisihteeri taistelee byrokratiaviidakossa orjakauppiaita, salamesitäjiä ja oikuttelevaa kopiokonetta vastaan kuin eno veneessä! Johtavat hammaslääkärit suosittelevat tätä kirjaa!
Esittely
Virallisuus on nykyajan esperanto. Sitä ei ymmärrä kukaan, mutta se yhdistää ihmisiä - pidätpä sitten kalapuikoista, herne-maissi-paprikasalaatista tai muista herkullisista laitosruoista.Mikä onkaan virkistävämpää kuin kohdata kaukana, esimerkiksi yli sadan metrin päässä kotoa, ventovieras ihminen, jonka rentous on vain pintaa, ja syvällä sisimmässään hän onkin virallinen! Virallinen niin kuin sinä ja minä! Virallinen kuin taivaan lintu!
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Simo Frangen |
| Muut tekijät | Pasi Heikura & Pentti Otsamo ym. |
| Teoksen nimi | Alivaltiosihteeri : virallisuus kannattaa aina : jos silmälasit osaisivat puhua 2012-2013 |
| SKU | P-ALIV-42AB0A |
