Simo Penttilä : Gringon suudelma : kenraali-luutnantti T J A Heikkilän uusia seikkailuja

Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-GRIN-773630
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Simo Penttilän kenraali-luutnantti T. J. A. Heikkilä palaa viiden vuoden tauon jälkeen mukaansatempaavien seikkailujen pariin Meksikon muuttuneessa, mutta yhä vaarallisessa maailmassa.

Viiden vuoden tauon jälkeen Simo Penttilän kuuluisa sankari kenraali­luutnantti T. J. A. Heikkilä, Herra ja ylhäisyys kertoo tässä teoksessa uusista seikkailuistaan. Meksikon maassa on ajan kuluessa paljon muuttunut, mutta konnat ovat ennallaan. Heitä vastaan taistellessaan Sonoran pelätty sotilaskivernööri tietysti tutustuu myös senorittoihin, joiden kauneus aina tekee häneen vaikutuksen – tavalla tai toisella. Kaiken kavaluuden yllä kimaltelee kuitenkin kuuma aurinko tai suuri ja punertava Sonoran kuu. Jännitys kasvaa ja toisinaan jopa naurattaa, mutta nauraminen riippuu maksuunauksesta, josta eversti Silvio sanoo tee-se-itse-latinallaan: De antabus non est disputandum.

Kenraali­luutnantti T. J. A. Heikkilä tunnetaan romaaneista, novelleista, näyttämöltä ja elokuvista. Hän on yhtä pirteä kuin ennenkin. Hän kumartaa komeasti ja ampuu tarkasti taskustakin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSimo Penttilä
Teoksen nimiGringon suudelma : kenraali-luutnantti T J A Heikkilän uusia seikkailuja
SKUP-GRIN-773630
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja