Simo Penttilä : Gringon suudelma : kenraali-luutnantti T J A Heikkilän uusia seikkailuja
Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-GRIN-773630

Simo Penttilän kenraali-luutnantti T. J. A. Heikkilä palaa viiden vuoden tauon jälkeen mukaansatempaavien seikkailujen pariin Meksikon muuttuneessa, mutta yhä vaarallisessa maailmassa.
Viiden vuoden tauon jälkeen Simo Penttilän kuuluisa sankari kenraaliluutnantti T. J. A. Heikkilä, Herra ja ylhäisyys kertoo tässä teoksessa uusista seikkailuistaan. Meksikon maassa on ajan kuluessa paljon muuttunut, mutta konnat ovat ennallaan. Heitä vastaan taistellessaan Sonoran pelätty sotilaskivernööri tietysti tutustuu myös senorittoihin, joiden kauneus aina tekee häneen vaikutuksen – tavalla tai toisella. Kaiken kavaluuden yllä kimaltelee kuitenkin kuuma aurinko tai suuri ja punertava Sonoran kuu. Jännitys kasvaa ja toisinaan jopa naurattaa, mutta nauraminen riippuu maksuunauksesta, josta eversti Silvio sanoo tee-se-itse-latinallaan: De antabus non est disputandum.
Kenraaliluutnantti T. J. A. Heikkilä tunnetaan romaaneista, novelleista, näyttämöltä ja elokuvista. Hän on yhtä pirteä kuin ennenkin. Hän kumartaa komeasti ja ampuu tarkasti taskustakin.
Kenraaliluutnantti T. J. A. Heikkilä tunnetaan romaaneista, novelleista, näyttämöltä ja elokuvista. Hän on yhtä pirteä kuin ennenkin. Hän kumartaa komeasti ja ampuu tarkasti taskustakin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Simo Penttilä |
| Teoksen nimi | Gringon suudelma : kenraali-luutnantti T J A Heikkilän uusia seikkailuja |
| SKU | P-GRIN-773630 |
