Simon Kuper : Soccernomics : miksi Englanti häviää, miksi MM-kisat tekevät onnelliseksi ja muita jalkapalloilmiöitä
10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SOCC-E01858

Soccernomics tarkastelee jalkapallon maailmaa yllättävien tilastojen ja tutkimusten valossa, murtaen perinteisiä uskomuksia lajin ilmiöistä, menestyksestä ja faniudesta.
Takakansi
Yllättäviä totuuksia maailman suosituimmasta urheilulajistaMiksi Englanti häviää aina arvoturnauksissa, mutta Saksa ja Espanja voittavat? Liioitellaanko päävalmentajan merkitystä joukkueen menestykselle? Miten jalkapallon arvokilpailut vaikuttavat ihmisten onnellisuuteen? Miksi jalkapallo on harvoin kannattavaa bisnestä? Kummalle puolelle rangaistuspotku kannattaa vetää? Jalkapallomaailmaa monipuolisesti tilastollisesta näkökulmasta lähestyvä Soccernomics vastaa muun muassa näihin kysymyksiin. Jalkapalloon liittyy paljon uskomuksia ja väittämiä, jotka eivät perustu todelliseen tietoon. Simon Kuper ja Stefan Szymanski kumoavat kohta kohdalta yleisesti hyväksyttyjä ”totuuksia” ja osoittavat, mitä tutkimuspohjainen tieto kertoo jalkapallosta ja siihen liittyvistä ilmiöistä. Kuper ja Szymanski maalailevat myös kiinnostavia tulevaisuuden kuvia – menestyjä ei enää ole Englanti, vaan jalkapallon tulevaisuus saattaa hyvinkin olla Aasiassa ja Afrikassa. Kehitysmaiden joukkojen nousu syrjäyttää Euroopan ja Etelä-Amerikan, eikä Yhdysvalloille paikkaa jalkapallon huippumaiden joukossa.
Simon Kuper on palkittu englantilainen jalkapallotoimittaja, jolta on aiemmin julkaistu suomeksi jalkapallokirjallisuuden klassikko Matka pallon ympäri (2000). Stefan Szymanski on urheilujohtamiseen ja -talouteen erikoistunut tietokirjailija ja Michiganin yliopiston professori.
Esittely
Mikä on maailman jalkapallohulluin maa? Liioitellaanko päävalmentajan merkitystä joukkueen menestykselle? Miksi Englanti häviää, mutta Saksa ja Espanja voittavat? Entä miten MM-lopputurnaus vaikuttaa isäntämaan ja osallistujamaiden ihmisten onnellisuuteen? Jalkapallomaailmaa monipuolisesti tilastollisesta näkökulmasta lähestyvä Soccernomics vastaa muun muassa näihin kysymyksiin.Vuonna 2009 julkaistu Soccernomicsin ensimmäinen laitos on ollut etulinjassa kaatamassa perusteettomia uskomuksia ja johtamassa tutkimuspohjaiseen tietoon perustuvaa jalkapallovallankumousta. Soccernomics ilmestyy nyt ensi kertaa suomeksi, päivitettynä ja laajennettuna.
Kirjan ensimmäinen osa käsittelee jalkapalloseuroja, niiden taloudellisen ja urheilullisen menestyksen kulmakiviä sekä jalkapallo-ottelujen tilastointia. Toinen osa pureutuu kannattajuuteen ja tutkii muun muassa, miten intohimoinen jalkapallon seuraaminen vaikuttaa elämänlaatuun. Kolmas osa käsittelee jalkapallomaita, isoja ja pieniä, nykypäivän ja tulevaisuuden menestyjiä - ja ennustaa Kiinalle, Japanille ja Yhdysvalloille tulevaisuutta jalkapallon huipulla.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Simon Kuper |
| Muut tekijät | Stefan Szymanski & Petri Ukskoski |
| Muut tekijät | Translated by: Petri Ukskoski |
| Teoksen nimi | Soccernomics : miksi Englanti häviää, miksi MM-kisat tekevät onnelliseksi ja muita jalkapalloilmiöitä |
| Alkuteos | Soccernomics |
| SKU | P-SOCC-E01858 |
| Avainsanat | jalkapallo, fanius, ilmiöt, suosio |
