Sinikka Vesterberg : Kaksi kotimaata

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAKS-86F74B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sinikka Vesterbergin Kaksi kotimaata tarjoaa koskettavan ja syvällisen kuvauksen suomalaisen sotalapsen kokemuksista kahden maan ja identiteetin välissä.

Koskettava kuvaus sotalapsuudesta Ruotsissa

Kun kuusivuotiaan Sirkan isä kuolee sodassa, tyttö lähetetään sotalapseksi Ruotsiin. Vieras maa, kulttuuri, kieli ja ihmiset ovat aluksi pelottavia, mutta vähitellen Ruotsista tulee Sirkan kotimaa, ja hänet adoptoidaan sinne uuteen perheeseen. 17-vuotiaana hän matkustaa äitinsä kanssa ensimmäisen kerran takaisin kotiseudulleen Kemiin ja kohtaa uudelleen pelottavat muistot lapsuudesta. Sirkan tarina on valoisa ja syvällinen kuvaus siitä kaipuusta, pelosta ja juurettomuudesta, joka koskettaa monia lapsia ja aikuisia eri puolilla maailmaa nykyisinkin.

Kirjan kirjoittaja Sinikka Vesterberg oli yksi niistä 70 000 suomalaislapsesta, jotka lähetettiin vuosina 1939–1944 Ruotsiin. Kaksi kotimaata perustuu hänen omaan elämäänsä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSinikka Vesterberg
Muut tekijätSirkka-Liisa Sjöblom
Teoksen nimiKaksi kotimaata
AlkuteosEn gång riksbarn
SKUP-KAKS-86F74B
Avainsanatitsetunto, identiteetti, epävarmuus, muistot, maaseutu, kasvattilapset, sotalapset, kehitysromaanit, koti-ikävä, itsetilitys, avainromaanit, juurettomuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja