Siru Aura : Myötäjäiset

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MYOT-1C1ADE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Siru Auran Myötäjäiset kietoo yhteen kolmen naisen kohtalot intialaisessa suurkaupungissa, tuoden esiin perheiden ristiriidat ja naisten kamppailun oikeudenmukaisuuden puolesta. Romaani avaa ikkunoita elämän pettymysten, kulttuurien ja myötäjäisten merkityksen äärelle syvällisesti.

Kolmen erilaisen naisen yhteen kietoutuvat tarinat intialaisessa suurkaupungissa ja myötäjäiset, joista kaikki alkaa.

Elämän pettymystä käsittelevälle Anulle myötäjäiset näyttäytyvät mahdollisuutena kiinnostavaan antropologiseen väitöstutkimukseen. Myötäjäiset - tai niiden puute - mullistavat intialaisen Taarinin elämän. Hän ei aio enää vaieta, vaan haluaa oikeutta. Myös intialaisen naisjärjestön aktivisti Rathamma taistelee myötäjäisiä ja myötäjäismurhia vastaan osana kutsumustaan kaikkien intialaisnaisten puolesta. He kaikki kärsivät syyllisyydestä, mutta päättävät ottaa elämän ohjat omiin käsiinsä. Selviytyäkseen elämäntehtävistään heidän on voitettava myös itsensä.

Myötäjäiset-romaani vie lukijan intialaiseen arkeen, perheiden ristiriitoihin sekä naisten sitkeään kamppailuun elämänsä parantamiseksi. Juoni kuljettaa kohti syvempiä teemoja oikeudenmukaisuuden, yhteyden ja rakkauden kaipuusta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSiru Aura
Teoksen nimiMyötäjäiset
SKUP-MYOT-1C1ADE
Avainsanatavioliitto, Intia, perhe, kulttuurit, antropologia, naisten asema, kenttätyö, myötäjäiset, naisjärjestö
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja