Skaistė Dirgėlienė : Ossi menee päiväkotiin

Ossi-hiiren ensimmäinen päivä päiväkodissa on täynnä jännitystä ja uusia tunteita. Lämmin ja tuttavallinen tarina auttaa tutustumaan päivähoidon ensiaskeliin.
Kenelle: Alle kouluikäisille lapsille, jotka ovat aloittamassa päivähoidon.
Lempilelu reppuun ja hyps, matkaan! Pienen Ossi-hiiren elämä mullistuu, kun koittaa ensimmäinen päiväkotipäivä. Jännitys kutittelee hännänpäässä ja uteliaisuus viiksenkärjissä. Toinen tassu haluaisi vielä pitää tiukasti kiinni äidin ja isän tassusta – toinen taas on valmis kipittämään seikkailuihin. Ajatteleekohan isä minua, kun olen päiväkodissa? Onko ruoka yhtä hyvää kuin äidin tekemä? Löydänkö leikkikaverin? Mitä jos uni ei tule päiväuniaikaan?
Lämminhenkinen ja veikeästi kuvitettu tarina tukee pienen lapsen päivähoitotaipaleen alkua.
Mainion Ossi-hiiren kanssa käydään läpi elämänvaiheen herättämiä tunteita ja tutustutaan päivähoidon ympäristöön ja rutiineihin, mikä auttaa ennakoimaan tulevaa ja tuo lapselle turvaa.
Skaistė Dirgėlienė on liettualainen lastenkirjailija. Hän opiskeli liettualaista filologiaa ja on julkaissut useita lastenkirjoja.
Greta Alice on liettualainen freelancer-kuvittaja. Hän hyödyntää kuvituksissaan monipuolisesti erilaisia tekniikoita, kuten piirtämistä, maalaamista ja digitaalista kuvankäsittelyä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Skaistė Dirgėlienė |
Muut tekijät | Kuvittaja: Greta Alice Kääntänyt: Rauna Sirola |
Teoksen nimi | Ossi menee päiväkotiin |
Alkuteos | Otis eina į darželį |
SKU | P-OSSI-D1706E |
Avainsanat | eroahdistus, jännitys, päivähoidon aloitus, päivähoito, rohkeus, tunteet |