Sofie Sarenbrant : Kuoleman kintereillä

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUOL-D501F4
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sofie Sarenbrantin Emma Sköld -sarjan toisessa osassa Tukholman maraton saa yllättävän ja kohtalokkaan käänteen, kun kilpailun lomassa murhat alkavat varjostaa tapahtumaa.

Takakansi

"Nauti Sofie Sarenbrantin kerronnan vauhdista, terävästä dialogista ja kylmistä väreistä pitkin selkäpiitä." Femina Danmark

Tukholman 35. maratonin lähtölaukaus pamahtaa kylmänä heinäkuun lauantaina. Kohta startin jälkeen yksi miesjuoksijoista lyyhistyy maahan ja kuolee. Ennen pitkää reitin varrelta löytyy myös murhattu nainen. Poliisi Emma Sköldin piti olla paikalla vain kannustamassa sisartaan Josefinaa, mutta vapaapäivästä ei tulekaan mitään. Sekuntikellon raksuttaessa paljastuu, että vuotta aikaisemmin käynnistyi kohtalokas tapahtumasarja, jonka määrä purkautua juuri tänään. Kaikki riippuu nyt Emma Sköldistä.

Sofie Sarenbrant (s. 1978) on pohjoismaisen rikoskirjallisuuden kuningatar. Hänen Emma Sköld -sarjastaan tuli heti valtava hitti Ruotsissa ja sama menestys on jatkunut kansainvälisesti. Kirjoja on käännetty jo 15 kielelle ja niitä on myyty yli kolme ja puoli miljoonaa kappaletta. Kuoleman kintereillä on Emma Sköld -sarjan toinen, itsenäinen osa.

Esittely

Emma Sköld -sarjan toisessa osassa kilpajuoksuun osallistuu kuolema.

”Nauti Sofie Sarenbrantin kerronnan vauhdista, terävästä dialogista ja kylmistä väreistä pitkin selkäpiitä.”
- Femina Danmark

Tukholman 35. maratonin lähtölaukaus pamahtaa kylmänä heinäkuun lauantaina. Kohta startin jälkeen yksi miesjuoksijoista lyyhistyy maahan ja kuolee. Ennen pitkää reitin varrelta löytyy myös murhattu nainen. Poliisi Emma Sköldin piti olla paikalla vain kannustamassa sisartaan Josefinia, mutta vapaapäivästä ei tulekaan mitään. Vaara voi vaania edelleen.

Sekuntikellon raksuttaessa paljastuu, että vuotta aikaisemmin käynnistyi kohtalokas tapahtumasarja, jonka on määrä purkautua juuri tänään. Kaikki riippuu nyt Emma Sköldistä.

Sofie Sarenbrant (s. 1978) halusi tehdä selvän eron sankarittarensa ja muiden ruotsalaisista jännäreistä tuttujen elämäänsä väsyneiden poliisien välille. Syntyi Emma Sköld, nuori ja kunnianhimoinen naispoliisi. Emma Sköld -sarjasta tulikin heti valtava hitti. Sarenbrantin teoksia on myyty jo kolme miljoonaa kappaletta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSofie Sarenbrant
Muut tekijätLeena Virtanen
Muut tekijätTranslated by: Leena Virtanen
Cover design or artwork by: Ville Laihonen
Teoksen nimiKuoleman kintereillä
AlkuteosAndra andningen
SKUP-KUOL-D501F4
Avainsanatjuoksijat, daisy-kirjat, maratonjuoksu, murha, rikostutkijat, ruotsi, tukholma, lukemisesteisten äänikirjat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja