Solveig von Schoultz : Hanna : äidin muotokuva
Alkaen 2,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HANN-E8978B

Solveig von Schoultzin teos tarjoaa vaikuttavan henkilökuvan Hanna Frosterus-Segerstrålesta, tunnetusta kuvataiteilijasta ja monilapsisen perheen äidistä, rakentaen kulttuurihistoriallisesti kiinnostavan ajankuvan 1800–1900-lukujen Suomesta.
Tunnettu suomenruotsalainen kirjailija Solveig von Schultz kertoo vaikuttavasti äidistään Hanna Frosterus-Segerstråleista, joka oli kuvataiteilija ja kahdeksan lapsen äiti. Hän kuvaa monipuolisen taiteilijan 1880-luvun tyttövuosia ja seurustelua teologian ylioppilas Albert Segerstrålen kanssa, taiteellista uraa, avioliittoa ja perheenäidin roolia. Samalla von Schultz hahmottaa mielenkiintoisesti sukunsa juuria ja omaa taustaansa. Hannan elävät, kulttuurihistoriallisesti merkittävät ajankuvat Helsingistä, Porvoosta ja Pariisista rakentuvat kirjeiden ja päiväkirjojen pohjalle. Teoksen kuvituksena on valokuvia perhealbumista ja Hanna Frosterus-Segerstrålen maalauksia.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Solveig von Schoultz |
| Muut tekijät | Kyllikki Villa |
| Teoksen nimi | Hanna : äidin muotokuva |
| Alkuteos | Porträtt av Hanna |
| SKU | P-HANN-E8978B |
| Avainsanat | henkilöhistoria, taidemaalarit |
