Sophie Souid & Thomas Hjorthaab : Pökäle - Kosto on hirmuinen ja löyhkää kalalta

Pökäle - Kosto on hirmuinen ja löyhkää kalalta tempaa mukaansa hurmaavan anarkistiseen kissaseikkailuun, jossa huumori kukkii värikkäästi. Uuden sarjakuvasarjan avaus yhdistää nerokkaasti nokkelaa kerrontaa ja eläimellistä kapinaa.
Kenelle: Alakouluikäisille, kissoista, sarjakuvista ja mustasta huumorista pitäville lapsille.
Alakoululaisten sarjakuva pursuaa hurttia huumoria ja kattimaista kapinaa.
Severi on perheensä ainoa lapsi ja joutuu harmillisesti aina kantamaan vastuun omista törppöilyistään. Siksi hän ilahtuukin suunnattomasti saadessaan kissan. Viimein joku muu jota syyttää!
Kyseinen kissa, Pökäle, ei kuitenkaan ole mikään nappisilmäinen tiukutassu vaan juonitteleva anarkisti, joka ei syntipukin rooliin suostu. Pian pojan ja kissan välienselvittelyssä on mukana koko korttelin väki.
Vetävästi kirjoitettu, värikkäästi kuvitettu ja nokkelalla huumorilla reilusti höystetty kirja on uuden sarjakuvasarjan ensimmäinen osa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Sophie Souid & Thomas Hjorthaab |
Muut tekijät | Kannen suunnittelu tai taide: Janne-Matti Keisala Kääntänyt: Sirpa Alkunen |
Teoksen nimi | Pökäle - Kosto on hirmuinen ja löyhkää kalalta |
Alkuteos | MØGMIS: Hævnen er sød og stinker af fisk |
SKU | P-POKA-A4F261 |
Avainsanat | kissat, lastenkirjallisuus, musta huumori, sarjakuvat |