Stef Penney : Näkymättömät
Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NAKY-3B2270

Stef Penneyn Näkymättömät on älykäs ja koukuttava mysteeri, joka vie lukijan 1980-luvun englantilaiseen romaniyhteisöön, täynnä salaisuuksia ja syrjinnän sävyttämää jännitystä.
Takakansi
Mustalaisyhteisöön sijoittuva älykäs ja koukuttava mysteeriNuori, ujo Rose Wood avioituu komean ja vähäpuheisen Ivo Jankon kanssa ja lähtee vaeltavan mustalaisperheen matkaan. Pari saa lapsen, pojan, jolla on Jankon suvussa kulkeva perinnöllinen sairaus. Sitten Rose katoaa.
Seitsemän vuotta myöhemmin yksityisetsivä Ray Lovell saa jutun tutkittavakseen. Mitä Roselle on tapahtunut? Ray on puoliksi romani itsekin, ja hän ymmärtää saaneensa työn pikemminkin verenperintönsä kuin etsivätaitojensa takia.
Näkymättömät kertoo yhteiskunnan laitamilla elävästä romaniesta 1980-luvun Englannissa. Ray Lovellin ja Jankon perheen taponinnojain J:n kautta avautuu suljettu yhteisöön, jota ulkopuoliset eivät ymmärrä, josta on vaikea lähteä ja johon on vielä vaikeampi palata.
Sade alkaa ropista kovempaa, takoo veden tyyntä pintaa, sammuttaa kädessäni olevan savukkeen. Heitän tumpin veteen, missä jokin näkymätön virtaus vie sen nopeasti pois. Sen liike näyttää aavemaiselta ja määrätietoiselta, kuin magneettia vedettäisiin pöydän alla. Minun on saatava selville, mitä Roselle tapahtui. Se salainen virta, joka hänet vei, on varmasti vielä pinnan alla.
Esittely
Kun Rose avioitui hurmaavan Ivo Jankon kanssa, hänestä tuli osa vaeltavaa mustalaisperhettä. Moni läheinen mietti mahtoivatko hiljainen ja ujo Rose sekä vähäpuheinen mutta erittäin karismaattinen Ivo olla toisilleen sopivat puolisot.Huhujen mukaan Rose karkasi, koska hänen vastasyntynyt poikansa kantoi Jankojen suvussa periytyvää sairautta. Rosen isällä on asiasta omat epäilyksensä. Vuosia tyttärensä katoamisen jälkeen hän haluaa tietää totuuden ja palkkaa yksityisetsivän selvittämään asian.
Yksityisetsivä Ray Lovell on itsekin mustalainen ja ymmärtää saavansa jutun hoidettavakseen enemmän verenperintönsä kuin etsiväntaitojensa takia. Seitsemän pitkää vuotta ovat hävittäneet jälkiä tehokkaasti, eikä tilanteen selvittämistä auta se, ettei Jankon perhe halua ketään nuuskimaan asioitaan.
Näkymättömät kertoo yhteiskunnan laitamilla elävistä mustalaisista 1980-luvun Englannissa. Yksityisetsivä Ray Lovellin ja Jankon perheen 15-vuotiaan pojan JJ:n kautta lukija pääsee mukaan yhteisöön, jota ulkopuoliset eivät ymmärrä, josta on vaikea lähteä ja johon on vielä vaikeampi palata. Stef Penney on kirjoittanut älykkään ja koukuttavan trillerin, jonka loppuratkaisu lyö ällikällä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Stef Penney |
| Muut tekijät | Jaakko Kankaanpää |
| Teoksen nimi | Näkymättömät |
| Alkuteos | The invisible ones |
| SKU | P-NAKY-3B2270 |
| Avainsanat | elämäntapa, yhteisöllisyys, liikenneonnettomuudet, taikausko, salapoliisikirjallisuus, syrjintä, maaseutu, leirielämä, jännityskirjallisuus, petos, katoaminen, kadonneet, perinnölliset taudit, salaisuudet, yksityisetsivät |
