Stephen Booth : Hämärän peitossa
Kymmenen vuotta sitten Reece Boweria syytettiin vaimonsa murhasta. Hän kiisti kaiken, eikä ruumistakaan löytynyt, joten tapaus ei edennyt oikeusistuimeen. Sitten Bower katoaa itse ja samalla vanhakin tapaus ajankohtaistuu. Komisario Ben Cooperin pomo, ylitarkastaja Hazel Branagh oli vanhan tapauksen tutkinnanjohtaja ja ohjeistaa Cooperia kaivelemaan myös sitä. Jotta murhatutkinta voidaan käynnistää, tarvitaan ruumis, ja sen - vai kahden - etsiminen vie hänet jälleen Peak Districtin luoliin ja hylättyihin kaivosonkaloihin. Samaan aikaan piirin vakavien rikosten yksikön ylikonstaapeli Diane Fry tutkii puolalaisen maahanmuuttajan murhaa. Brexitiin johtanut ilmapiiri lepää raskaana tapauksen yllä . - Hämärän peitossa on Boothin 13. suomennos.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Stephen Booth |
Muut tekijät | Raimo Salokangas |
Muut tekijät | Translated by: Raimo Salokangas |
Teoksen nimi | Hämärän peitossa |
Alkuteos | Dead in the Dark |
SKU | P-HAMA-BF4986 |
Avainsanat | katoaminen, luolat, murha, poliisit (ammatit), selvittämättömät rikokset, iso-britannia, selvittämättömät rikokset |