Stephen Booth : Henkäys vain

Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HENK-B24887
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Stephen Boothin rikosromaani vie lukijan syvälle Englantilaisen pikkukaupungin salaisuuksiin ja monimutkaisten ihmissuhteiden vyyhtiin, jossa vanhat tapahtumat ja laajat luolaverkostot kietoutuvat uuteen väkivaltaan. Tutkinta paljastaa, ettei mikään ole sitä miltä näyttää – menneisyyden varjo ulottuu syvälle nykyhetkeen.

Kenelle: aikuisille dekkarien ystäville

Takakansi

Britannian ensimmäinen "Kirjastotikari" Stephen Boothille vuonna 2003 Peak District -sarjasta

Henkäys vain kaivautuu syvälle monessa mielessä. Mansell Quinn vapautuu vankilasta kärsittyään murhasta maksimirangaistuksen. Quinn katoaa, ja hänen vankilavuosiensa aikana etääntynyt perheensä ja entinen lähipiirinsä huomaavat olevansa vaarassa. Eriparinen poliisikaksikko Ben Cooper ja Diane Fry tutkivat tapausta, ja puolentoista vuosikymmenen takaisen alkuperäisen jutun papereihin tutustuva Cooper havaitsee voivansa itsekin olla Quinnin listalla. Mutta oliko ja onko Quinn todella syyllinen? Ja missä hän piileskeli? Ehkä valtavassa luolastossa, joka ulottuu syvälle vuoren uumeniin ja jonka menneisyydestä paikkakunnalla elää karmivia tarinoita.

Esittely

Mansell Quinn pääsee vankilasta elinkautisen kärsittyään ja katoaa. Tapahtuu jälleen murha, ja näyttää että asialla on jälleen Quinn, ja uhka kohdistuu kaikkiin jutun kanssa tekemisissä olleisiin, välillisesti myös konstaapeli Ben Cooperiin. Mutta onko kaikki miltä näyttää? Cooper alkaa epäillä, että Quinnille tuomion tuoneen murhan tutkimuksissa ei kaikki ollut kohdallaan, ja tuoreiden tapausten tutkinta avaa vähä vähältä mutkikasta ihmissuhteiden vyyhtiä. Taustalla on seudun laaja luolasto, johon Cooper on juuri joutunut tutustumaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäStephen Booth
Muut tekijätRisto Raitio
Muut tekijätTranslated by: Risto Raitio
Teoksen nimiHenkäys vain
AlkuteosOne last breath
SKUP-HENK-B24887
Avainsanat2000-luku, edendale, ehdonalainen vapaus, kosto, luolat, menneisyys, murha, peak cavern, piileskely, pikkukaupungit, poliisikirjallisuus, rikoskirjallisuus, vangit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja