Stephen Hutchinson & Lawrence E Hawkins : Maailman valtameret

Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAAI-A45261
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Maailman valtameret paljastavat ainutlaatuisia elinympäristöjä ja kiehtovia ilmiöitä, jotka ulottuvat rannikoilta syvimpiin merialtaisiin. Upeasti kuvitettu teos avaa ovet merentutkimuksen kehitykseen ja merellisen elämän monimuotoisuuteen.

Takakansi

SYVÄNMEREEN SUKELLUSLAITE Vuonna 1965 vesille laskettu syvänmeren sukelluslaite (Deep Submergence Vehicle, DSV) Alvin pääsee jopa 4500 metrin syvyyteen. Sukellus kestää yleensä kahdeksan tuntia ja siihen osallistuu kaksi tutkijaa ja laitteen ohjaaja. Meren pohjassa ollaan neljä tuntia, laskeutumiseen ja nousuun käytetään kumpaankin kaksi tuntia.

Kamerat, valot, kalkkiuotaimin ja muita erikoisvälineet Hydraulisesti toimiva robottikasi Tavarokori ja pienempi robottikasi Etuikkuna Torni ja luukku Paineistettu ohjaamo, jossa luukkuun suojatut istuimet. Suurin miehistön koko on kolme henkeä. Kellukkeet Ohjauspotkuri Akut Kiinteistö kori Pääpotkuri

Esittely

Valtamerten elinympäristöt voivat erota toisistaan yhtä paljon kuin sademetsä eroaa autiomaasta. Merellisen elämän kirjo rannikolta syvimpiin valtamerihautoihin on täynnä erikoisuuksia ja henkeäsalpaavaa kauneutta. Merentutkimusta eli oseanografiaa on harjoitettu vain reilut sata vuotta, mutta tänä aikana on kehitetty muun muassa keinot tutkia merien lämpötiloja ja virtauksia avaruudesta käsin.

Tämä hienosti kuvitettu teos kertoo valtamerten muodostumisesta ja laajenemisesta sekä niiden eliöstöstä. Kirjassa tarkastellaan myös valtamerten ja ihmisten välistä suhdetta sekä meriä uhkaavia vaaratekijöitä. Näyttävä ja monipuolinen kirja ajankohtaisesta aiheesta!

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäStephen Hutchinson & Lawrence E Hawkins
Muut tekijätVeikko Ahola & Irmeli Kuhlman ym.
Teoksen nimiMaailman valtameret
AlkuteosOceans : a visual guide
SKUP-MAAI-A45261
Avainsanatmeret, merialueet, syvänmeren alueet, ranta-alueet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja