Steven Johnson : Mistä hyvät ajatukset tulevat

41,70 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0014175
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Steven Johnson pureutuu innovaatioiden syntyyn ja siihen, mitkä olosuhteet mahdollistavat suurtekijät ja mullistavat ideat modernissa maailmassa.

Hyvän idean tunnistaa, kun sen näkee. Kirjapaino, lyijykynä, vesivessa, paristo ja Google ovat hyviä ideoita. Mutta mistä ne tulevat?

Millainen ympäristö parantaa hyvän idean saamisen todennäköisyyttä?

Mikä käynnistää neronleimauksen?

Miten tuotamme mullistavat ajatukset, jotka kehittävät uraamme, elämäämme, yhteiskuntaamme, kulttuuriamme?

Tässä teoksessa Steven Johnson tarttuu näihin ongelmiin ja hänen vastauksensa ovat paljastavia ja vakuuttavia. Neurobiologiasta kaupunkitutkimukseen ja internetiin ulottuvilla havainnoilla hän tunnistaa aidon innovaation seitsemän keskeistä hahmoa ja kertoo niiden tarinan ajassa ja eri aloilla. Miten ne ovat vaikuttaneet siihen, että maailmamme on sellainen kuin on.

Johnsonin havainnot poikkeavat vakiintuneesta innovaatioita koskevasta ajattelusta, joka Johnsonin löydösten perusteella on osittain virheellistä.

Olennaista on, että innovaatiolla on keskuksensa, olosuhteensa ja fysikkaliset ympäristönsä. Ne voidaan tunnistaa ja niihin voidaan vaikuttaa suurten ajatusten ja niitä kehittävien ihmisten toiminnan helpottamiseksi.

Steven Johnsonin aikaisemmin suomeksi ilmestynyt teos on Kaikki huono on hyväksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSteven Johnson
Muut tekijätKääntänyt: Kimmo Pietiläinen
Teoksen nimiMistä hyvät ajatukset tulevat
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
Alanimikeinnovaation luonnonhistoria
KustantajaTerra Cognita
Painovuosi2011
Painos1
SidontaNidottu (pehmeäkantinen)
Sivumäärä250
Kielisuomi
SarjaTerra Cognita
ISBN9789525697452
SKUK-0014175
Korkeus (mm)228
Syvyys (mm)156
Paksuus (mm)15
Paino (g)374
VerokantaALV 13,5 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja