Steven Raichlen : Kaikki grillauksesta

Alkaen 35,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAIK-C200D6
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Grillauksen ystäville suunnattu Steven Raichlenin kattava opas esittelee erilaiset grillausmenetelmät, laitevalinnat sekä yli 100 houkuttelevaa reseptiä klassikoista eksoottisiin makuihin.

Takakansi

Kotigrillaajan korvaamaton apuväline... Kaikki grillauksesta on jokaisen grillherkuttelijan pakollinen hankinta, joka houkuttelee veden kielelle pelkillä kuvillaan. Kirjassa opastetaan grillauksen pariin lähtien aina erilaisten grillien ominaisuuksista, lihan käsittelystä ja leikkaamisesta, linnun sitomisesta ja oikean kypsennystavan valinnasta.

KOKEILE!
SUORA GRILLAUS
Yrtitomuerteudun naudan sisäfilee
Ulkofileepihvit ja ruokanaudat
Viskioulut vai porsaan kyljykset
Sahramisitrusmarinoidut seabassit
Japanilaiset yakitorivartaat
Sinappikuorrutetuin grillattut lohi
Portobello, parmesaania, valkosipulia, pinjansiemeniä
Kookoskanat
Ananasviipaliet

EPÄSUORA GRILLAUS
Sitruuna-valkosipulibroileri
Grillikyljey aasiaistaiten
Sitruunalla ja chilillä maustettu kokonainen lohi

VARRASGRILLAUS
Vartaassa paahdettu grillikyljyl
Seesamiöljyllä ja viinietikalla maustettu varasbroileri

SAVUSTUS
Rommilla maustettu savulohi

Teoksen varsinainen ydin on kuitenkin 80 erilaisen grilliruuan reseptikokoelma. Naudanliha, sianliha ja makkarat, lammas, broileri, kalat, äyriäiset ja kasvikset vaativat kukin omat niksinsä, joilla varmistetaan herkullinen lopputulos. Ja onpa mukana muutama grillattu jälkiruokakin. Kirjassa on lisäksi runsaasti ohjeita erilaisten kastikkeiden, marinadien ja ainesten pintaan hierottavien mausteseosten tekemiseen. Joukossa on myös entisen keittiön viinalta tuoksuvien reseptien maailmasta ideoituja makuja esimerkiksi Meksikosta ja Jamaikalta sekä Kaukoidästä. Kaikki grillauksesta kokoaa monipuolisiin kannet niin neuvot, jotka ovat saattaneet lähien kypsentämisestä vähemmän tietäviä taloillaan tai pihateini grillaustarvikkeiden hyllyllä kuin myös vinkit grillauksen oikeaan suoritukseen. Lihan ja kalan ohella grillissä kypsyvät maissit, porkkanat, perunat ja salaatit.

Steven Raichlen on yhdysvaltalainen grilliguru, joka on kirjoittanut useita grilliaiheisia kirjoja ja ylläpitää Internetissä omaa grillsivuaan.
www.barbecuebible.com

Esittely

Jättimäinen grilliraamattu kaikille kotigrillaajille

Kun suomalaiset hankkivat pihoilleen ja parvekkeilleen entistä laadukkaampia ja monipuolisesti varusteltuja grillejä, kasvavat myös vaatimukset kotigrillaajien kypsentämää ruokaa kohtaan. Kaikki grillauksesta on jokaisen grilliherkuttelijan pakollinen hankinta, joka houkuttelee veden kielelle pelkillä kuvillaan.

Jättimäisesssä oppaassa kerrotaan aluksi hiiligrillien, kaasugrillien ja savustuslaatikoiden eroista ja rohkaistaan valitsemaan omiin mieltymyksiin ja ruokailutottumuksiin sopiva laite - naapurin miellyttämisen sijasta. Itselleen kokkaavan pariskunnan ei kannata hankkia jättigrilliä, eikä pallogrillillä kypsennetä härkää koko suvulle.

Grillaus on laji, jossa lopputuloksen ratkaisevat ennen kaikkea yksinkertaiset asiat. Kirjassa selvitetään, kuinka valitaan oikea kypsennystapa eri raaka-aineille ja pidetään yllä tasaista lämpöä sekä opastetaan aina tarpeellisten grillimausteiden ja -tarvikkeiden valinnassa.

Kaikki grillauksesta houkuttelee grillin ääreen myös ne, jotka ovat pitäneet lihan kypsentämistä vaikeana taitolajina tai vieroksuneet grillausta lihansyöjien yksinoikeutena. Grillissä kypsyvät myös tomaatit, maissintähkät, munakoisot, sienet, sipulit, perunat, paprikat, tofu ja jopa lehtisalaatti.

Teoksen varsinainen pihvi on kuitenkin yli 100 erilaisen grilliherkun reseptikokoelma. Naudan- ja vasikanliha, sianliha ja makkarat, lammas, kana, kalat, äyriäiset ja kasvikset vaativat kukin omat niksinsä, joilla varmistetaan herkullinen lopputulos. Amerikan malliin kirjasta löytyy runsaasti valmiita ohjeita erilaisten kastikkeiden, marinadien ja ainesten pintaan hierottavien maustesekoitusten tekemiseen. Joukossa on myös etnisen keittiön vivahteita Meksikosta, Jamaikalta ja Aasiasta.

Steven Raichlen on yhdysvaltalainen grilliguru, joka on kirjoittanut useita barbecue- ja grilliaiheisia kirjoja. Kirjan kuvituksena on miltei tuhat valokuvaa, joiden opastamana suuretkaan grillikekkerit eivät voi epäonnistua.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSteven Raichlen
Muut tekijätSusanna Paarma & Hilppa Lappalainen ym.
Teoksen nimiKaikki grillauksesta
AlkuteosHow to grill
SKUP-KAIK-C200D6
Avainsanatruokaohjeet, ruoanvalmistus, grilliruoat, grillit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja