Sulo Kreivi : Kiertokoulusta maailmalle : muisteluksia koulun käynnistä 1940-luvulta alkaen sekä sen jälkeen työelämään asettumisesta

15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIER-E799EE
Katso kaikki vaihtoehdot

Kirja kertoo mielenkiintoisella tavalla, millaista koulunkäynti oli syrjäseudulla kirjoittajan nuoruudessa 1940-luvulla. Asian tekee kiinnostavaksi se seikka, että vielä 1930-luvulla syntyneillä ei kaikilla ollut mahdollisuutta käydä kansakoulua muista kouluista puhumattakaan. Sen sijaan kirjoittajankin kokemukset elämän alkutaipaleelta perustuvat kiertokoulussa saatuihin opin alkeisiin. Vaatimattomasta alusta ja vastoinkäymisistä huolimatta kirjoittajakin on silti edennyt elämässään myöhemmin aivan kohtuullisesti.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSulo Kreivi
Teoksen nimiKiertokoulusta maailmalle : muisteluksia koulun käynnistä 1940-luvulta alkaen sekä sen jälkeen työelämään asettumisesta
SKUP-KIER-E799EE
Avainsanattyöelämä, opiskelu, koulunkäynti
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja