Suomalaisten unet
Alkaen 9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-8788F2

"Suomalaisten unet" tarjoaa kiehtovan katsauksen suomalaisiin uniin, uskomuksiin ja niiden kulttuuriseen merkitykseen eri aikakausina. Kirja kokoaa yhteen kansan perimätiedon, uskomukset ja sanonnat unista sekä pohdintoja, miten yhteiskunnan tapahtumat heijastuvat uneen.
Kenelle: Unien merkityksestä, kansanperinteestä ja suomalaisesta kulttuurihistoriasta kiinnostuneille.
Takakansi
Millaisia unia suomalaiset näkevät? Voiko painajaisiin varautua kansan tietämyksen mukaan? Millainen on unihuppiainen?Suomalaisten unet on kiehtova kokoelma suomalaisilta muistiinpantua uskomuksia, sanontoja ja kertomuksia nukkumisesta ja unien näkemisestä. Teoksessa on runsaasti kiinnostavaa tietoa kansanomaisesta unienkerronnasta, unien tulkinasta ja unikirjoista – sekä siitä, millainen merkitys unilla ja niiden näkemisellä ihmisille on. Kirjan aineisto on peräisin Kansanrunousarkiston kokoelmista sekä mm. aikakauslehdissä järjestetyistä kyselyistä.
Annikki Kaivola-Bregenhøj on Turun yliopiston folkloristiikan professori emerita, joka on tutkinut mm. uni- ja kertomusperinnettä ja kirjoittanut aiheista useita teoksia.
Esittely
Millaisia unia suomalaiset näkevät? Mitä teemoja unemme ovat peilanneet vuosikymmenten varrella? Miten heijastui uniin sota-aika, entäpä viime kevään presidentinvaalit? Voiko painajaisiin varautua kansan tietämyksen mukaan? Uskotaanko uniin?* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Muut tekijät | Annikki Kaivola-Bregenhöj |
| Teoksen nimi | Suomalaisten unet |
| SKU | P-SUOM-8788F2 |
| Avainsanat | unet, uni, sananlaskut, kansantarinat, uskomukset, taiat, painajaiset, sanonnat, unettomuus |
