Susanne Ringell : Att avskalas ett liv

23,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ATT--1F16E3
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Susanne Ringellin koskettava teos kuvaa surun syvyyttä ja toipumisen mahdollisuuksia henkilökohtaisen menetyksen kautta.

"Vår outtalade deal var att du tog hand om allt och jag tog hand om dig. Vi hade båda två ungefär lika mycket att göra. Båda hade vi fullt upp. Men jag skötte bevisligen min del av dealen dåligt, för du dog. Helt plötsligt dog du ifrån mig. Och sa ingenting"

En septembermorgon hittar Susanne Ringell sin man Anders död i lägenheten i Helsingfors, där de har bott tillsammans i fyrtio år. Det blir upptakten till en allt uppslukande, böljande sorg som sveper henne med sig, klär av henne skikt för skikt av glädje och efterlämnar en krypande tomhet, ett sugande svart hål. Minnena av en stor kärlek och en oändlig omsorg lindrar inte - tvärtom. Till slut är hon på bottnen, själsligt naken, fråntagen lusten att finnas till.

Ringell har skrivit om ett sorgeår. Hennes språk har aldrig varit så enkelt, rått och drabbande. Men det här är också en bok om att överleva, att simma upp till ytan, att skriva igen. ”Ångesten tycker inte om vatten”, skriver Ringell. Den tycker inte heller om humor eller vännerna som omger henne. Räcker det för att rädda henne ur bråddjupet?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSusanne Ringell
Teoksen nimiAtt avskalas ett liv
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja