Sven Nordqvist : Viiru puijaa Pesosta

Viiru ja Pesonen -sarjan lämminhenkinen kuvakirja vie lukijan maaseudun tunnelmaan, jossa pieni kissa keksii keinot piristää harmaintakin päivää.
Kenelle: Kirja sopii erityisesti 3–8-vuotiaille lapsille, jotka viihtyvät lämminhenkisten ja humorististen tarinoiden parissa.
Ukko Pesosta harmittaa niin, ettei hän halua tehdä yhtään mitään. Mutta Viiru, Pesosen vilkas ja kekseliäs kissa, on toista mieltä ja järjestää Pesoselle yllätyksen toisensa perään. Lopulta Pesonen ei enää edes muista, mikä häntä alunperin harmitti.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Sven Nordqvist |
Muut tekijät | Kaija Pakkanen |
Muut tekijät | Illustrated by: Sven Nordqvist Translated by: Kaija Pakkanen |
Teoksen nimi | Viiru puijaa Pesosta |
Alkuteos | Stackars Pettson |
Avainsanat | huonotuulisuus, kalastus, maaseutu, syksy |