Svetlana Aleksijevits : Neuvostoihmisen loppu : kun nykyhetkestä tuli second handia
36,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NEUV-6F566A

Nobel-palkittu Svetlana Aleksijevits tarjoaa vaikuttavan näkökulman Neuvostoliiton hajoamisen jälkimaininkeihin ja elämään ideologian raunioilla. Tavallisten ihmisten tarinat valottavat ainutlaatuisesti sitä, kuinka mennyt järjestelmä muovasi niin yksilöitä kuin kokonaisen kansakunnankin kohtaloa.
Takakansi
SVETLANA ALEKSIJEVITS syntyi 1948 Ukrainassa mutta on asunut pitkään Minskissä Valko-Venäjällä. Hän opiskeli journalistiliikkaa ja on työskennellyt useissa lehdissä. Kirjailijana hän kokeili erilaisia tyylilajeja ja päätyi lopulta ns. yhteisöromaaniin, kuvaamaan ihmistä poliittisten järjestelmien puristuksessa. Hänen teoksiaan on palkittu ja käännetty laajalti. Hän sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 2015."Nykyään me asumme eri valtioissa, puhumme eri kieliä, mutta meitä ei voi sekoittaa kehenkään muuhun. Meidät tuntee heti! Me kaikki sosialismissa eläneet ihmiset olemme sekä samanlaisia että erilaisia kuin muut ihmiset – meillä on oma sanastomme, omat käsityksemme hyvästä ja pahasta, sankareista ja marttyyreista. Meillä on erityinen suhde kuolemaan."
"Sille, joka haluaa ymmärtää nyky-Venäjää, Neuvostoihmisen loppu on välttämätöntä luettavaa." Newsday
"Laajuudellaan ja viisaudellaan Neuvostoihmisen loppu vertautuu Sotaan ja rauhaan." The Wall Street Journal
Esittely
Nobelistin kuvaus kommunismin tuhostaSinfonisesti soiva kertomus ihmisistä hajoavan Neuvostoliiton ja uuden Venäjän välissä.
"Minä etsin niitä, jotka olivat kasvaneet tiukasti kiinni aatteeseen, päästäneet sen sisälleen niin ettei sitä saanut repäistyksi irti - valtiosta oli tullut heidän maailmankaikkeutensa, se oli syrjäyttänyt kaiken muun, jopa oman elämän."
Teoksessa Neuvostoihmisen loppu nobelisti Svetlana Aleksijevits kuvaa tarkkanäköisesti kommunismin tuhon. Siinä tavalliset venäläiset kertovat, millaista elämä oli Neuvostoliiton sortuessa ja millaista on elää jättiläisen raunioista syntyneellä Venäjällä. Vuosien 1991 ja 2012 välille ajoittuvien haastattelujen kautta syntyy panoraama nyky-Venäjästä ja venäläisistä, jotka yhä kantavat mukanaan muistoja sorrosta, nälänhädästä ja joukkomurhista, mutta myös tulevaisuudenuskoa ja ylpeyttä maastaan. Tämä on kuvaus elämästä aatteen raunioilla - aatteen, joka oli niin vahva, että se kerran hallitsi kolmasosaa maailmasta.
Svetlana Aleksijevits syntyi 1948 Ukrainassa mutta on asunut pitkään Minskissä Valko-Venäjällä. Hän opiskeli journalistiikkaa ja työskenteli toimittajana. Kirjailijana hän on kokeillut erilaisia tyylilajeja ja päätyi lopulta ns. yhteisöromaaniin, kuvaamaan ihmistä poliittisen järjestelmän puristuksessa. Hän sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 2015.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Svetlana Aleksijevits |
| Muut tekijät | Vappu Orlov |
| Muut tekijät | Translated by: Vappu Orlov Cover design or artwork by: Markko Taina |
| Teoksen nimi | Neuvostoihmisen loppu : kun nykyhetkestä tuli second handia |
| Alkuteos | Vremja sekond hènd |
| SKU | P-NEUV-6F566A |
| Avainsanat | historia, naiset, henkilöhistoria, sosialismi, elinolot, venäläiset, utopiat, neuvostoliittolaiset, neuvostovallan aika |
