Svetlana Aleksijevits : Sinkkipojat

Jopa -30 % Alkaen 16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1908590
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Svetlana Aleksijevitsin Nobelin palkitsema teos 'Sinkkipojat' tarjoaa moniäänisen ja raadollisen kuvauksen Afganistanin sodan julmuuksista sekä niiden vaikutuksista yksilöihin ja yhteiskuntaan.

Kenelle: aikuisille

Nobelistin väkevä teos Afganistanin sodasta.

”Sotilaan rooli on ajasta ja paikasta riippumatta kammottavan samankaltainen: ruma, uuvuttava ja säälimätön, kuten Aleksijevitšin väkevä kirja osoittaa.” PUBLISHERS WEEKLY

Vuonna 1979 Neuvostoliitto siirsi joukkonsa sisällissodan repimään Afganistaniin. Haavoittuneita oli yli 50 000. Aleksijevitšin moniääninen teos antaa suunvuoron niille, joita järkyttävä sota eniten kosketti, upseereille ja jalkaväelle, sairaanhoitajille ja prostituoiduille, äideille, pojille ja tyttärille. Sinkkipojat sanoittaa Afganistanin-sodan julmuuksia ajankohtaisella, vilpittömyydessään unohtumattomalla tavalla, joka valaisee sodan mielettömyyttä ja pohjustaa myös nyky-Venäjän myllerrystä.

Svetlana Aleksijevitš syntyi 1948 Ukrainassa ja asui pitkään Minskissä Valko-Venäjällä. Hän opiskeli journalistiikkaa ja työskenteli toimittajana. Kirjailijana hän on kokeillut erilaisia tyylilajeja ja päätyi lopulta eräänlaiseen yhteisöromaaniin, kuvaamaan ihmistä poliittisen järjestelmän puristuksissa. Hän sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 2015.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäSvetlana Aleksijevits
Muut tekijätPauli Tapio
Teoksen nimiSinkkipojat
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaTammi
Painovuosi2023
Painos1
SidontaSidottu kansipaperein (kovakantinen)
Sivumäärä431
AlkuteosTsinkovyje maltšiki
Kielisuomi
SarjaKeltainen kirjasto 532
ISBN9789520447205
KuntoHyvä (K3)
Kansipaperin kuntoPientä kulumaa
MuutaHieman kulumaa, selkämyksessä hieman vinoutta
SKU1908590
Korkeus (mm)203
Syvyys (mm)135
Paksuus (mm)38
Paino (g)490
VerokantaALV 13,5 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja