Tapani Ruokanen : Idän ihme

Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IDAN-8279D6
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tapani Ruokasen 'Idän ihme' tarjoaa ajankohtaisen ja asiantuntevan katsauksen sosialististen maiden muutoksiin, kansainväliseen politiikkaan ja yhteiskunnallisiin oloihin. Teos pureutuu Itä-Euroopan ja Neuvostoliiton murrosvaiheisiin sekä väkeviin kohtaamisiin ja yhteiskunnallisiin ilmiöihin.

Presidentti Mauno Koivisto tapaa ensimmäisenä lännen valtiomiehenä Neuvostoliiton uuden johtajan Kremlissä. Puolan kriisi laukeaa. Lech Walesan arvio Mihail Gorbatshovista. Prahan kevään korkeaarvoinen kommunistijohtaja vertaa Neuvostoliittoa tänään Tšekkoslovakiaan vuonna 1968. Unkarin talousuudistus nuorallatanssi sosialismin ja kapitalismin rajoilla. Valtataistelu Kremlissä ja uusi vallanmuutos Neuvostoliitossa. Reykjavikin huippukokous ja propagandasota Euroopassa. Tapaaminen mustien silmien kansan kanssa. Rock - Itä-Euroopan nuorison protestiliike.

Idän päiväkirja on reportaasi tämän hetken ainutkertaisimmista ja mielenkiintoisimmista ilmiöistä, kohtaamisista ja uuden aikaan? Mistä on otto idän muuttuvassa maailmassa? Kääntyykö mahtava Neuvostoliitto länteen? Irtaantuvatko kansat uusiksi valtiohoiksi? Mitä mieltä Itä-Eurooppa ajattelee Neuvostoliiton tämän hetken kehityksestä? Mitä on tulevaisuus?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTapani Ruokanen
Teoksen nimiIdän ihme
SKUP-IDAN-8279D6
Avainsanatsosialistiset maat, kansainvälinen politiikka, yhteiskuntaolot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja